19 Eylül tarihinde başlayacak olan 2016-2017 eğitim-öğretim yılı öncesi, çocuklarının okul ihtiyaçları ile ilgili hazırlıklarını tüm hızıyla sürdüren ebeveynlere yönelik, çocuklarda omurga sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen sırt çantalarının temini konusunda dikkatli olmaları çağrısında bulunan Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. S. Sinan Kejanlıoğlu, okul çağındaki ve gelişmekte olan çocukların kullandığı sırt çantalarının, 2 kilodan fazla yüke sahip olması durumunda, duruş bozukluğuna bağlı olarak vücuttaki omurga yapısını bozabildiğini belirterek, askıları geniş şekilde doğru konumlandırılmış, sert olmayan çantaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. 

Bursa, 24.08.2016 – İlerleyen yaşlarda olduğu gibi genç yaştaki bireylerde de omurga bölgesinde eğrilik görülebilirken, özellikle gelişim çağında olan çocuklarda, okul dönemi boyunca kullanılan sırt çantaları, olması gerekenden fazla ağırlığa sahip ise çocukların omurga sağlığını ciddi derecede tehdit edebiliyor.

Okul çağındaki ve gelişmekte olan çocukların kullandığı sırt çantalarının, 2 kilodan fazla yüke sahip olması durumunda duruş bozukluğuna bağlı olarak vücuttaki omurga yapısını bozabildiğine dikkat çeken Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. S. Sinan Kejanlıoğlu, 19 Eylül tarihinde başlayacak olan 2016-2017 eğitim-öğretim yılı öncesi, çocuklarının okul ihtiyaçları ile ilgili hazırlıklarını sürdüren ebeveynlere yönelik, çocuklarda omurga sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen sırt çantalarının temini konusunda, dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Omurgada oluşan eğriliğin, akciğer kapasitesinin azalmasına neden olarak kişinin nefes almakta zorlanmasına etki edeceğini kaydeden Op. Dr. S. Sinan Kejanlıoğlu; “Okul çağındaki çocuğun her gün taşıdığı ağır sırt çantası, omurga da eğriliğe neden olabilir. Çocuğun taşıdığı sırt çantasının ağırlığı, vücut ağırlığının yüzden 15’inden fazla kesinlikle olmamalıdır. Çünkü zaman içerisinde omurga eğriliği, çocukta kambur bir duruşa ve akciğer kapasitesinin de azalmasına yol açabiliyor. Dik bir duruş, kişinin akciğerinin daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Bu yaşlarda kendi vücut ağırlığından fazla yükü devamlı olarak taşımak zorunda kalan çocuğun, ilerleyen yıllarda kronik kemik ağrıları ve şekil bozukluklarıyla karşılaşması olasıdır“ dedi.

Çocukların Birçoğunda Bel Ağrısı Şikâyetine Rastlanıyor

Okul çağındaki çocukların birçoğunda bel ağrısı şikâyeti görülebildiğini aktaran Dr. Kejanlıoğlu; “Omurga sağlığının korunması, beden dengesi ve ileri ki yaşlar için gerçekten çok önem taşıyor. Fazla ağırlıktan kaynaklı yanlış duruş, çocuklarda kas gerginleşmesi, sırt ve bel ağrısı, yürüyüş bozukluğu, kambur olma riski gibi olumsuzluklara neden olabilir. Bu noktada sırt çantalarının doğru seçimi ve çocukların taşıyabilecekleri yük miktarının, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20’sinden fazla olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Askıları sert, dar olan bir okul çantası, çocuğun boyun, sırt ve bel bölgesindeki bağ dokusuna zarar verebilir. Ebeveynlerin çocuklarına, askıları geniş şekilde doğru konumlandırılmış, sert olmayan çantaları tercih etmeleri gerekmektedir. Çocukların da çantayı tek taraflı değil de iki askıyı da takarak kullanması şart. Genç yaşta bel ağrısı çeken bireylerin, sonraki yıllarda buna bağlı sağlık sorunları yaşama riski de epey artıyor” ifadelerini kullandı.