Skip to main content
  • Özel Esentepe Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Seher Dallı, Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü ile ilgili önemli bilgiler verdi. Bayramda şerbetli tatlılar yerine, daha çok sütlü tatlıların veya meyvenin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Dallı, sıvı tüketimi ve fiziksel aktivitenin de önemine dikkat çekti.

Bursa, 02.06.2019 – 11 ayın sultanı Ramazan ayının ardından coşkuyla karşıladığımız bayram günlerinde tüketilen aşırı yiyecek ve tatlılar, ani kilo artışına neden olabileceği gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor.

Ramazan ayı boyunca geçirilen uzun süreli açlık ve susuzluk döneminin ardından, bayramda aşırı ve kontrolsüz beslenmeden dolayı birçok sağlık sorununun yaşanabildiğini belirten Özel Esentepe Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Seher Dallı, bayramda sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü ile ilgili önemli paylaşımlarda bulundu.

Fazla şerbete dikkat!

Bayramda, şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlıların veya meyvenin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Seher Dallı; “Çoğu kişi, Ramazan ayının bitmesi ile bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları fazlaca tüketmektedir. Bu durum, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ayrıca Ramazan’daki uzun süreli açlık nedeniyle, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak, daha hızlı kilo alınmaktadır. Bu dönemde, şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlılar veya meyveli tatlıların tercih edilmesi, kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır. Eğer şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, günde 3 dilim şerbetli tatlıyı aşmamaya özen gösterin” dedi.

Fiziksel Aktivite Sağlığı Olumlu Etkiliyor

Gün içerisinde iştah kontrolü yapabilmek için yumurta, peynir gibi protein gruplarının tam buğday, çavdar ekmeği gibi kaliteli karbonhidratlarla birlikte tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini aktaran Dallı, akşam yemeğinin ise sebze, salata, yoğurt (pilav, makarna, börek vb. basit karbonhidratlara yer vermeden) gibi besinler tercih edilerek hafifletilmesi gerektiğini kaydetti.

Fiziksel aktivitenin, fiziksel ve zihinsel açıdan sağlığı olumlu yönde etkilediğini sözlerine ekleyen Seher Dallı, “Fiziksel aktiviteler, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkân sağlamaktadır. Bu nedenle bayramda da hareket etmeyi unutmamalıyız. Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra 30-40 dk. kadar yapacağınız yürüyüş, gün içerisinde almış olduğunuz kaloriyi dengelemeye yardımcı olacaktır. Eğer yürüyüş yapma şansınız yoksa kendinize hareket olanakları yaratabilirsiniz. Mesela ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerekiyor” dedi.

Tüketim miktarı iyi belirlenmeli

Uzman Diyetisyen Dallı, “Akşam öğününde de sebze ağırlıklı beslenmek, daha az kalori alımına neden olacağı için kilo kontrolünü kolaylaştırır. Bayramda ikram edilen şerbetli tatlıların yanında, meyve suyu veya asitli içecek tüketmek yerine ayran tüketimi, tatlılardan sonra az yağlı süt veya yoğurt tüketimi, kan şekerini dengelemede yardımcı olacaktır. Bu sayede, iştahı kontrol edebilmek daha kolay olacaktır. Maden suyu bir diğer tercih edilebilecek önemli bir içecek olabilir. Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı artırılmalı, günde yaklaşık 2 litre su içilmeli” diye konuştu.

###