Bebek Anne Karnındayken Kalp Hastalığı Fark Edilebilir mi?

By 23 Mayıs 2016Basın Odası
  • Anne karnında en sık rastlanan anormalliklerin başında doğumsal kalp hastalıklarının geldiği belirterek, toplum genelinde her 100 bebekten birinde görülebilen kalp hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Akesen, ‘Fetal Ekokardiyografi’ yöntemiyle, gebeliğin 16 ile 20’nci haftası arasında, bebeğin kalbinin incelenebildiği aktarırken, böylece majör kalp anormalliklerin bir kısmının da belirlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Bursa, 23.05.2016 – Gebelik öncesinde anne karnındaki bebeklerin kalbinde görülebilen kalp hastalıkları, gebelik öncesi en sık karşılaşılan sorunların başında gelirken, uzmanlardan da bebeğin geleceğini yakından ilgilendiren bu hastalıkla ilgili, erken teşhisin önemine dikkat çeken paylaşımlar gelmeye devam ediyor.

Anne karnında en sık rastlanan anormalliklerin başında doğumsal kalp hastalıklarının geldiği belirterek, toplum genelinde her 100 bebekten birinde görülebilen kalp hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Akesen, ‘Fetal Ekokardiyografi’ yöntemiyle, gebeliğin 16 ile 20’nci haftası arasında, bebeğin kalbinin incelenebildiği aktarırken, böylece majör kalp anormalliklerin bir kısmının da belirlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Anne karnındaki çocukların kalplerinin incelenmesi sürecinde, bebekte var olabilecek bir kalp hastalığı tanısının “Fetal ekokardiyografi” yöntemiyle erken teşhis edilebildiğini aktaran Op. Dr. Akesen; “Yeni doğmuş bebeklerin kalbinin incelenmesini sağlayan ekokardiografi yöntemiyle, anne karnındaki bebeklerin kalbindeki olası sorunlar da tespit edilebilir. Kulakla işitilemeyecek boyuttaki ses dalgaları ile kullanılan ultrason cihazları ve özel bilgisayar programları, anne karnındaki bebeklerin kalp sağlığını belirlemektedir. Fetal ekokardiografi ismi verilen yöntem, uzun yıllardır kullanılarak, hiçbir yan etkisi görülmeyen, faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır” dedi.

“Erken Teşhis Önemli Avantajlar Sağlıyor”

Ebeveynlerin doğumdan sonra kötü bir sürprizle karşılaşmamaları adına, Fetal ekokardiografi yöntemiyle erken teşhisin önemli avantajlar ortaya çıkardığını kaydeden Dr. Akesen; “Her hastalık sürecinde olduğu gibi anne karnındaki çocukların kalp hastalıklarının belirlenme sürecinde de erken teşhis çok önem taşıyor. Erken tanı konulması durumunda, bebeğin doğumu buna göre planlanabiliyor. Ebeveynler de kendileri için en uygun hastaneyi seçme şansı buluyor ve ardından da tedaviye hemen başlanabiliyor. Bu da elbette ki çocuğun doğumu ve gelişimi için ciddi bir yaşam avantajı sunuyor” ifadelerini kullandı.

“Risk Faktörleri Dikkate Alınmalı”

Doğumsal kalp hastalıklarında anne karnındaki bebek için birtakım risk unsurları bulunduğunu da aktaran Dr. Akesen; “Bebeğin anne veya babasında doğumsal kalp hastalığı olması, annenin önceki gebeliğinde bebeğin doğumsal kalp hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmesi, annenin gebeliği sırasında ilaç kullanması, gebelikte radyasyona maruz kalınması (yoğun X ışını, CT ve Tomografi), anne karnında geçirilen enfeksiyonlar, tüp bebek yöntemleriyle elde edilen gebelikler ve çeşitli kromozom anormallikleri bu risk faktörleri arasında yer alıyor” açıklamalarında bulundu.