“Bilinçsiz Yapılan Spor Aktiviteleri Sakatlık Riskini Artırıyor!”

By 12 Mayıs 2016Genel

·Kilo verme ve daha fit bir vücuda kavuşma hedefiyle, havaların ısınmasıyla birlikte daha da artan spor faaliyetleriyle ilgili, bilinçsiz yapılan hareketlerin istenmeyen kazaları beraberinde getirebildiğine vurgu yapan Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Fatih Volkan Tercan, vücudun aşırı zorlanması durumunda bağ yaralanmaları, ayak bileği bağ yırtıkları, bel fıtığı ve menisküs gibi kas sistemine zarar verici sonuçlar ortaya çıkabildiğini kaydetti.

Bursa, 12.05.2016 – Sıcak havaların kendini iyice hissettirmesiyle birlikte, özellikle yaz sezonuna fazla kilolardan arınmış, daha fit bir görünümle girmek isteyen kişiler, yoğun bir şekilde spor aktivitelerine yönelirken, yeterince ısınmadan, bilinçsizce yapılan hareketler ise istenmeyen sakatlıkları beraberinde getirebiliyor.

Spor aktivitelerinde belirlenen hareketlere başlamadan önce, gerekli ısınma sürecinin titizlikle yürütülmesi gerektiğini aktaranÖzel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Fatih Volkan Tercan, spor yaralanmalarından dolayı hastanelere giden hastaların birçoğunda, bilinçsiz yapılan spor ve egzersizlerden kaynaklı bağ kopması, ayak bileği, diz, çapraz bağ yaralanması, menisküs yırtığı gibi sorunlara rastlandığını söyledi.

“Egzersiz Programı Uzman Tarafından Belirlenmeli”

Toplum genelinde bilinçsiz ve düzensiz yapılan spor aktivitelerinin sıklıkla görüldüğünü anımsatan Dr. Tercan; “Sağlıklı bir yaşam ve kilo kontrolünü sağlamak adına spor yaparken, doğru yöntemler uygulanmadığı sürece istenmeyen şekilde kalıcı sakatlıklara maruz kalınabilir. Kişinin kendisine uygulamış olduğu egzersiz programının, mutlaka bir uzman tarafından belirlenmesi gerekiyor. Doğru bir egzersiz için ilk şart ise egzersize başlamadan önce vücut iyice ısıtılmalıdır. Duruş bozukluğu olan kişiler, egzersiz yaparken omurga ve eklemlerini zorlayabilir. Bu konuda dikkatli olmalarında fayda var” dedi.

“Kalıcı Sakatlık Riski Var”

Özellikle sporcu hastalığı olarak bilinen ve ilerleyen yaşlarda artış gösteren menisküs yırtığının uzun süre tedavi edilmedi takdirde kişide kalıcı hasarlar bırakabildiğine dikkat çeken Op. Dr. Fatih Volkan Tercan; “Menisküs yırtıklarının büyük çoğunluğu ağrı, şişlik ve kilitlenme gibi ana belirtilerle kendini gösteriyor. Ağrılar da genel olarak, yırtık olan menüsküs etrafında iç veya dış eklem hizasında olur. Merdiven inip çıkarken ve çömelince ağrı daha çok artar. Yırtığın oluşturduğu düzensizlik nedeniyle eklem fonksiyonları fonksiyonlarını yitirebiliyor. Bu sorun uzun süre tedavi edilmemesi durumunda, kıkırdak aşınmasıyla başlayıp, sonrasında da diz bölümünden bacakta şişmeyle birlikte sakatlığa kadar götürebilir. Kişi bacağını istediği şekilde kullanamaz. Bu açıdan yaşam kalitesinde de önemli bir kayıp ortaya çıkmaktadır. Günümüzde hastalığın tedavi sürecinde uygulanan cerrahi yöntemler, çok yüksek başarı yüzdesiyle karşımıza çıkıyor. Operasyon sonucunda fizik tedavi ve egzersizler de iyileşme sürecini hızlandırıyor” ifadelerini kullandı.