Skip to main content

Türkiye’nin en büyük fren üreticisi ve dünyanın fren üretiminde öncü firması Chassis Brakes International, meslek lisesinde okuyan gençlerin kariyerlerini doğru çizebilmelerine destek olabilmek amacıyla oluşturduğu Meslektaşım adlı projeyi, Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde başlattı.

Bursa, 24.12.2015 – Fren ve fren parçaları üretiminde Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olan, topluma katma değer sağlayan sosyal sorumluluk projeleriyle de fark yaratan Chassis Brakes International, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde, sanayinin ihtiyaç duyduğu teknik bilgi ve beceriye sahip insan gücünü yetiştirme hedefiyle gerçekleştirdiği “Meslektaşım” adlı projenin başlangıcını, Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde yaptı.

Tüm yıla yayılacak olan ve ilk etapta 16 öğrencinin seçileceği proje kapsamında meslek lisesi birinci sınıf öğrencileri firma bünyesinde özel bir programa dâhil olacak. Kişisel gelişim eğitimlerinden, profesyonel kariyer koçluğuna kadar birçok alanda özel eğitimlerden geçecek olan öğrenciler aynı zamanda mekanik teknisyenliğinden, bilgi işlem uzmanlığına kadar birçok meslek dalını yakından tanıma ve detaylıca öğrenme fırsatını yakalayacak. Tüm yıl boyunca fabrika içinde çalışma ortamına da alıştırılacak olan öğrenciler, meslek seçimi konusunda da detaylıca bilgilendirildikten sonra okul rehber öğretmenlerinin de katkıları ile kendi seçimlerini yapacaklar.

Chassis Brakes International İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Müdürü Arzu Öneyman ve Kurumsal İletişim Uzmanı Derya Çoruh Özvatan, Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde proje kapsamında tanıtım ve öğrenci seçme amaçlı bir sunum gerçekleştirirken, dört yüzden fazla öğrenci seçmelere katılım gösterdi. Etkinliğe Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dursun Duran, Koordinatör Müdür Yardımcısı Hüseyin Somer ve çok sayıda öğretmen de katıldı.

Öneyman : “Geleceğin Kahramanları Sizlersiniz”

Öneyman, öğrencilerin geleceğini ilgilendirecek çok önemli paylaşımlarda bulunduğu sunumda şunları söyledi: “Meslek seçiminiz tüm hayatınızı etkiler. Kariyerinizi belirleyecek kahramanlar sizsiniz. Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. O nedenle mutlaka bir hedefiniz olmalı. Biz de Chassis Brakes ailesi olarak, buraya sizlerin elinden tutmak, başarı yolunda yanınızda olmak için varız. 20.000 metrekarelik alanımızda bulunan 12.000 metrekarelik binamızda tam 220 çalışanımız, insanlar güvenle araç kullanabilsinler diye fren sistemleri üretiyor. İşte, ‘Meslektaşım’ projesi kapsamında aranızdan seçilecek 16 öğrenciye mesleki tanıtım, pratikte ve teoride eğitim, öğrenci koçluğu ve staj desteği verilecek. Kahramanlarımızdan biri olma yolunda ilk adımı atmanız için buradayız”

Öğrencilerin Kişisel ve Mesleki Gelişimlerinin Arttırılması Amaçlanıyor

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği ve üç gün süren programın ardından, Meslektaşım projesine katılmak isteyen öğrencilerle tek tek görüşülürken, proje dâhilinde kabul edilecek 16 öğrenci, Chassis Brakes bünyesinde iş ve çalışma ortamını yakından tanıyıp, mesleki deneyim kazanma imkânı bulacak. Projenin öğrencilerin kişisel ve mesleki deneyimlerine çok önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

‘Eğitime Desteğimiz Her Zaman Devam Edecek’

Projeyle ilgili amaçlarını anlatan Arzu Öneyman, “Bu programa katılan öğrencilerin öğrenci koçluğu, kişisel gelişim, teknik bilgi ve beceri seviyelerini sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek seviyeye getirmeyi amaçlıyoruz. Biz, eğitime desteğimizi hiçbir zaman esirgemedik ve katkılarımızı arttırarak bu yolda gelişmeye devam ettik. Bu proje ile çocuklarımızın ellerinden tutmak ve onları bu ülkenin üretim neferi olmalarını istiyoruz. Eğer 16 öğrencimizin hayatına ışık tutacaksak, ne mutlu bize. Gelecek yıl daha fazla sayıda çocuğumuzu projemize alacağız. Chassis Brakes ailesi olarak eğitime desteğimiz her zaman devam edecek” dedi.