Skip to main content
  • Sıcak yaz günlerinin kendini fazlasıyla hissettirmeye başladığı şu günlerde, özellikle güneş ışınlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor.

 

  • Çocukların ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalması sonucunda güneş yanıklarının oluşabileceğine dikkat çeken Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ümmü Aydoğmuş,ciltte su kabarcıklarının meydana gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora danışılması gerektiğini söyledi.

Bursa, 18.07.2018 – Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte, çocuklarda da güneş yanıkları meydana gelebilir ve bu durum, ilerleyen dönemde cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle ebeveynler bu konuda hassas davranmalı ve çocuklarını güneşten korumalı.

Çocuklarda güneş yanıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ümmü Aydoğmuş, çocukların yaz döneminde sıcak ve nemli havanın etkisiyle çeşitli cilt problemleri yaşayabileceğini söyledi.

Aydoğmuş; isilik, güneş yanıkları, sinek ya da böcek sokmasına bağlı sıkıntıların bunların arasında yer aldığını belirterek, “Bu dönemde özellikle güneş yanıklarına dikkat etmek gerekiyor. Fazla güneş ışınına maruz kalındığında ciltte kızarıklık oluşur. Ardından içi su dolu kabarıklıklar meydana gelebilir. Bununla birlikte bir süre sonra ağrı olur. Bu durumda, ciddi bir güneş yanığı söz konusudur” dedi.

Yüksek faktörlü güneş koruyucu sürülmeli

Bebek ve çocukların ciltlerinin yetişkinlere göre çok daha fazla hassas olduğunu ifade eden Aydoğmuş, bu nedenle güneş ışınlarının etkisinde daha fazla kaldıklarına dikkat çekti. Aydoğmuş, çocukları güneş ışınlarının olumsuz etkisinden koruyabilmek adına ultraviyole ışınlarının en kuvvetli olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkarmamak gerektiğinin altını çizerek, “Eğer dışarı çıkılacaksa, çocuklara mutlaka uygun yüksek faktörlü koruyucu sürülmeli ve şapka takılmalı. Sıcaklıkların çok arttığı dönemde, özellikle 11.00 – 15.00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmamak gerekiyor. Çünkü bu saatlerde güneş ışınlarının etkisi daha fazladır” diye konuştu.

Çocuklarda oluşan güneş yanığının zaman zaman baş dönmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler gösterebileceğini dile getiren Aydoğmuş, bir süre sonra yanık olan yerlerin soyulmaya başlayacağını kaydetti.

Gözlerde bozukluk olabilir

Güneşte fazla kalmanın yanıklar dışında ilerleyen dönemde cilt kanseri, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gözlerde bozukluk gibi sağlık problemlerini de beraberinde getireceğini belirten Uzm. Dr. Ümmü Aydoğmuş, “Bebek ve çocuklar hiçbir zaman güneşin altında uyutulmamalı. Ayrıca güneşe çıkarken mutlaka uygun giysiler giydirilmeli. Açık renkte, pamuklu ve ince kıyafetler tercih edilmeli. Diğer yandan güneş gözlüğü takmak da oldukça faydalı” şeklinde konuştu.

Aydoğmuş, güneş yanığı ileri boyuttaysa yani su kabarcıkları meydana geldiyse, vakit kaybetmeden doktora danışılması gerektiğine de sözlerine ekledi.

###