Skip to main content

·Çocuklarda yaygın şekilde görülebilen öksürük sorunuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Tamer Parıldar, öksürüğün asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizerken, genellikle burun akıntısı gibi basit nedenlerle kendini gösterebilen öksürük sorununun; zatürre, bronşit, larenjit gibi enfeksiyonların belirtisi olabileceğine dikkat çekerek, bu önemli hususta ebeveynleri uyardı.

Bursa, 07.06.2016 – Nezle, grip, bademcik enfeksiyonu, sinüzit, öksürük gibi üst solunum yoluyla ilgili enfeksiyonlar, özellikle okul çağındaki çocuklar için önemli bir tehdit unsuru olarak öne çıkarken, doktorlar basit bir sorun gibi algılanan öksürük ile ilgili doktorlardan, ebeveynlere yönelik önemli uyarılar gelmeye devam ediyor.

Çocuklarda sıklıkla baş gösteren öksürüğün, geniz akıntısı gibi basit denebilecek nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çeşitli akciğer enfeksiyonlarının da habercisi olabileceği yönünde uyarılarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Tamer Parıldar; zatürre, bronşit ve larenjit, boğmaca gibi enfeksiyonların yanı sıra, astım belirtisi de olabilecek öksürük sorunun kesinlikle ihmal edilmemesi yönünde ebeveynleri uyardı.

“3 Günden Fazla Sürüyorsa Hekim Gözetimi Şart!”

Çocuklarda öksürük sorunun şiddetli şekilde, ateşle beraber etkisinin artması durumunda ve her türlü önleme rağmen 3 günden uzun sürmesi halinde doktor gözetimine tabii tutulması gerektiğinin altını çizen Parıldar; “Aynı şekilde günlük aktiviteleri aksatacak düzeyde veya uykuyu etkiliyorsa, zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor. Bu enfeksiyonlar, erken dönemde tedavi edilmezse veya gelişigüzel antibiyotik takviyeleriyle atlatılmaya çalışılırsa, kalp kası ve böbrekler üzerinde etkisi olan romatizmal ateş veya orta kulak enfeksiyonu gibi ciddi sorunlara da yol açabilir” şeklinde konuştu.

“Bol Sıvı Takviyesi Gerekiyor”

Çocuklara yönelik, öksürük sorunuyla mücadele konusunda yapılması gereken adımları da paylaşan Parıldar; “Bu dönemde evde kesinlikle sigara içilmemesi gerekiyor. Ayrıca bol bol sıvı tüketimi şart… Taze sıkılmış portakal suyu veya bitki çayları, öksürüğün yumuşaması konusunda etkili olabiliyor. Çocuğun bulunduğu odayı her gün havalandırmak ve mümkünse kısa aralıklarla nemlendirmek yeterli. Aynı şekilde burundaki akıntıları da tuzlu suyla temizlemek mevcut salgıları olabildiğince aspire edebiliyor” açıklamalarında bulundu.