Skip to main content

“Diz Ağrılarınızı Önemseyin”

By 31 Mayıs 2016Basın Odası

· Diz bölgesinde kütürdeme şeklinde başlayan ve özellikle orta yaşlardan itibaren baş gösterip, toplum genelinde de sıklıkla rastlanan diz ağrılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Fatih Volkan Tercan, diz ağrılarının kireçlenme belirtisi olabileceğine dikkat çekip erken tanının önemime vurgu yaparken, genel yaşam kalitesini negatif yönde etkileyen bu ağrılardan korunma konusunda da faydalı bilgiler verdi.

Bursa, 31.05.2016 – Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yaş ortalaması her geçen gün yükselirken, genel olarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıp, bireylerin yaşam kalitesine olumsuz yönde etki eden vücut ağrıları birçok rahatsızlığı da tetikleyebilirken, özellikle erken tanının önemi hususunda, uzmanlardan bu yönde paylaşımlar gelmeye devam ediyor.

Diz bölgesinde kütürdeme şeklinde başlayan ve özellikle orta yaşlardan itibaren baş gösterip, toplum genelinde de sıklıkla rastlanan diz ağrılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Fatih Volkan Tercan, diz ağrılarının kireçlenme belirtisi olabileceğine dikkat çekip erken tanının önemime vurgu yaparken, genel yaşam kalitesini negatif yönde etkileyen bu ağrılardan korunma konusunda faydalı bilgiler verdi.

Diz ağrılarının mutlaka ciddiye alınması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Tercan; “Diz bölgesinde kütürdeme şeklinde başlayan ve daha sonra hafif ağrı belirtileri gösteren bu rahatsızlık, önemsenmeyip ağırdan alınması durumunda kişide ilerleyen dönemlerde telafi edilemeyecek kalıcı hastalıklara neden olabilir. Bu bakımdan diz sağlığının korunması hususunda bireylerin son derece dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer zamanında doğru teşhis konulmazsa, diz ağrıları ilerleyen süreçte dizde kireçlenmeye kadar ilerleyebilir” dedi.

“Düzenli Egzersiz Yapmak Diz Bölgesine Faydalı Oluyor”

Kireçlenme konusunda da bilgiler veren Op. Dr. Fatih Volkan Tercan; “Kireçlenme dediğimiz ve halk arasında da sıvı azalması olarak nitelendirilen rahatsızlık, ilerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda daha çok görülüyor. Kişinin diz bölgesinde doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa, daha önce o bölgeden bir operasyon geçirmişse veya herhangi bir travma yaşadıysa oluşan sorun ileride tekrarlayabilir. Bu bakımdan ilgili kişilerin fazla kilo almamaya dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü aşırı kilo oluşması durumunda, diz bölgesine binen yük artacağı için olası sorunlar da artacaktır” diye konuştu.

“Uzun Süre Ayakta Kalmayın”

Diz ağrısı yaşayan bireylerin, günlük hayatta zorunlu olmadıkça uzun süre ayakta kalmaması gerektiği yönünde de tavsiyelerde bulunan Dr. Tercan; “Günlük hayatta kişilerin eklem ağrılarına yol açacak hareketleri yapmaktan mümkün olduğunca kaçınması gerekiyor. Diz bölgesindeki eklemlerin korunması için uzun süre ayakta kalınmamasında fayda var. Aynı şekilde ağır yük taşınmamasına da dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.