Skip to main content
  • Özel Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Kadıoğlu, gebelikte sağlıklı beslenmenin amacının, gebelik süresince annenin sağlığını ve besin depolarını koruyarak, anneden beslenen bebeğin sağlıklı gelişimini ve doğumunu sağlamak olduğunu söyledi.  
  • Dr. Kadıoğlu, sağlıklı beslenemeyen gebelerin bebeklerinde; erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi problemlerin yanı sıra ölü ve anomalili doğum oranlarının da yüksek oranda görülebildiğine dikkat çekti.

Bursa, 18.01.2020 – Çocuk sahibi olmaya karar vermek, eşlerin hayatında verdikleri en önemli kararlardan biridir. Bu süreçte anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de gebelik takip süreci ve bu süreçteki doğru beslenmenin püf noktaları oluyor.

Özel Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Murat Kadıoğlu, gebelik takip süreciyle ve gebelikte doğru beslenmeyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Gebelik düşünen her kadının en az 1 ay öncesinden, bebekte nöral tüp defekti ve beyin anomalileri gibi sinir sistemi anomalisi olmaması için folik asite başlamasını ve ilk aylarda bulantı, kusma nedeni ile azar azar ve sık yiyecek tüketmesini tavsiye eden Dr. Kadıoğlu; nohut, leblevi ve özellikle zencefilin bulantıları azaltabileceğini ve gerekirse doktor kontrolünde ilan kullanılması gerektiğini belirtti.

Bunlardan uzak durulmalı!

Dr. Murat Kadıoğlu, gebelik boyunca işlenmiş gıdalardan hazır çorbalara, asitli ve gazlı içeceklerden hazır meyve sularına, çiğ et ve pastorilize olmamış sür ve süt ürünlerinden alkol ve sigara kadar uzak durulması gerektiğinin önemle altını çizdi.

Ayrıca bol su içip, bol sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Murat Kadıoğlu, kırmızı ve beyaz et, balık, süt, yumurta, kuru bakliyat ve kuru yemiş (özellikle ceviz ve fındık), yine kepekli ya da bol tahıllı ekmek içeren beslenmeye de özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Gerekirse diyetisyen ile iş birliği yapılabilir

Her gebenin alması gereken kilo ve kalorinin kendisine has olduğunun altını çizen Dr. Murat Kadıoğlu, idealin 9-14, ortalamanın da 12 kilo alınması olduğunu söyledi. Dr. Kadıoğlu, fazla kilo alımında ise gerekirse diyetisyen ile iş birliği yapılmasını tavsiye etti.

Gebelerin dengeli beslenmediği durumlarda doktor önerisi ile multivitamin mineral takviyesi alabileceğini de belirten Dr. Kadıoğlu, bebeğin sağlık durumunun tarama testleri ve ultrason ve nst tetkikleri ile takip edildiğini, iyi beslenmeyen annelerin bebeklerinde erken doğum, düğük doğum ağırlığı, ölüm doğum ve anomali riskinin daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.  

###