Skip to main content

· Ülkemizde, hakkında en çok konuşulan ve merak edilen hastalıklardan birisidir Guatr… Özellikle 50 yaşın üstündeki hastalar, Guatr şikâyetiyle hastanelere başvuruda bulunuyor. Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi doktorları, Guatr hastalığı hakkında uzman bilgilerini paylaştı ve Guatr hastalığının ertelenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bursa, 15.03.2016 – Ülkemizde ve dünyada, birçok kişinin şikâyet ettiği hastalıklardan birisi Guatr… Peki, bu hastalık nasıl başlar, nedenleri ve belirtileri nelerdir? Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü doktorları, guatr hastalığı konusunda bilgi verdi ve belirtilerini yaşayan hastaları doktora geç kalmadan başvurmaları konusunda uyardı. Doktorların uyarısına göre, Guatr ertelenecek bir hastalık değil.

Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü doktorları Guatr hastalığı konusunda konuştu. Doktorların verdiği bilgilere göre; Guatr, boynumuzun ön alt kısımlarında yer alan tiroid bezinin büyümesiyle meydana gelen bir hastalık. Tiroid bezi ise, bir salgı bezi ve tiroid hormonu salgılıyor. Hormon üretimi fazla ya da az olduğunda vücudun ritmini etkiliyor ve belirtiler gün yüzüne çıkıyor.

Guatr Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tiroid fazla çalıştığı zaman Hipertioidizm oluşur. Hipertioidizm hastalığının belirtileri; aşırı sinirlilik, titreme, kilo kaybı, hafif ya da kısa geçen regl dönemleri, çarpıntı, bağırsak hareketlerinde artış, halsizlik ve bitkinlik duygusudur.  Tiroid az çalıştığı zamanlarda Hipotiroidizm oluşur. Hipotiroidizm belirtileri ise; kabızlık, kilo alma, hareketlerde ve zihinsel aktivitelerde yavaşlama, üşüme, ağır kanamalı adet görme, ciltte kuruma, saç dökülmeleri, halsizlik ve enerji yokluğudur. Tiroid hastalıkları, kanda hormon düzeyleri kontrolü ve ultrasonografi ile teşhis edilir. Tedavi yöntemleri ise, ilaç, radyoaktif ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler olarak sıralanabilir.

Guatr Hastalığında Nodüllerin Etkisi

Tiroid bezinin içinde ve üzerindeki küçük şişliklere nodül adı verilir. Bu şişlikler guatrdan daha tehlikelidir ve nodüller birçok kişide görülmektedir; özellikle 50 yaş üzeri insanların neredeyse yarısında bulunmaktadır. Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi uzmanlarına göre, nodüllerin görülme sıklığı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla.

Guatr Ameliyatı Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Özel Esentepe Hastanesi uzmanları, Guatr ameliyatıyla ilgili bilgi verdi. Guatr ameliyatı, tiroid bezinin bir bölümünün ya da tamamının alınması ile gerçekleştiriliyor. Böylece, vücutta tiroid dokusu kalmıyor ve vücuda zarar veren organ vücuttan çıkarılmış oluyor. Riske girmemek ya da ilaç kullanımına gerek duymamak için tiroidin bir kısmını almama gibi bir durum söz konusu değil.

Hastalıklı olan taraf tamamen çıkarılıyor. Guatr ameliyatında iki risk bulunuyor. Birincisi, ses tellerine giden sinirlerin zedelenme riski, diğeri ise tiroid bezinin yanında bulunan paratiroid bezinin zedelenmesidir. Ancak Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi uzmanları, bu iki riski minimuma indirmek için bazı özel teknikler kullanıyor ve ameliyat sonrasında da hastaları mutlaka yakından takip ediyor. Ayrıca doktorlar, Guatr hastalığının ertelenecek bir hastalık olmadığı ve belirtileri yaşayan hastaları en kısa süre içinde uzman yardımına başvurmaları konusunda uyardı.