Skip to main content
  • Otomobil endüstrisinin yanı sıra; gemi inşa, inşaat, eğitim ve spor gibi geniş yelpazedeki pek çok alanda faaliyetleri bulunan dünya devi Halla Group, Türkiye’de büyük bir yatırıma imza attı.
  • Ülkemize büyük katma değer sağlaması beklenen ve Mando’nun ürettiği tüm otomotiv parçalarını doğrudan Türkiye üzerinden ilgili bölgelere satışını yapacak olan şirket ilk etapta 200 Milyon Dolar hedefiyle yola çıkarken, Halla Corporation Europe CEO’su Anıl Yücetürk, şirketin 5 yıl içindeki ciro hedefini 1 Milyar Dolar olarak açıkladı.
  • Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Rusya, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’ya yönelik operasyonları kapsayan dev yapılanma, doğrudan Türkiye’den yönetilecek.

İstanbul, 02.08.2019 – 1962 yılından bu yana, otomobil endüstrisinin yanı sıra gemi inşa, inşaat, eğitim ve spor gibi geniş yelpazeye sahip pek çok alanda faaliyetleri bulunan, sektörün dünyadaki en büyük oyuncularından biri konumundaki Güney Koreli Halla Group, Türkiye’de büyük bir yatırıma daha imza attı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük süspansiyon sistemleri üreticisi Maysan Mando’nun da %50 iştirakçisi olan Mando Corporation’un, ‘en büyük şirket’ unvanıyla bünyesinde yer aldığı Halla Group, ‘Halla Corporation Europe” isimli şirketinin Türkiye’de kuruluşunu yaptı.

İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen ve şirket kuruluşunun yapıldığı resmî tören ile faaliyetine başlayan Halla Corporation Europe; satış sonrası pazarına yönelik ürün dağıtımı noktasında, dünyada çok önemli bir paya sahip olacak.

1 Milyar Dolar ciro doğrudan Türkiye’den yönetilecek

İlk etapta 200 Milyon Dolar ciro hedefiyle yola çıkan şirket, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Rusya, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’daki işleri kapsayan dev bir satış ağının ana merkezi olarak konumlandırılırken, şirketin CEO’luğuna aynı zamanda Maysan Mando’nun da Genel Müdürü olan Anıl Yücetürk atandı.

Halla Corporation Europe’un açılış töreninde konuşan Anıl Yücetürk, böylesine büyük bir yatırımı Türkiye’ye kazandırmaktan dolayı yaşadıkları mutluluğu ifade ederek, şirketin 5 yıl içindeki ciro hedefinin 1 Milyar Dolar olduğunu açıkladı.

Yücetürk: “Sınırlarımızı genişleteceğiz

Halla Corporation Europe yatırımının detaylarını paylaşan Yücetürk, “Öncelikle, global seviyede böylesine büyük bir yatırımın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Şirket olarak, 5 yıl içinde 1 Milyar Dolar ciro hedefimiz bulunuyor. Amacımız, 3 ana bölgede 12 şube ve depo kurmak. Bu şirket, %90 ihracat odaklı faaliyet gösterecek. Mando Corporation’un dünya genelinde 26 üretim lokasyonu, 13 AR-GE Merkezi, 7 satış ofisi ve 7 araç test sahası bulunuyor. Halla Group, Güney Kore’nin ve dünyanın en büyük şirketlerinden birisi. Halla Group iştiraki olan Mando ise 7 Milyar Dolar ciroya sahip olup, otomotivde dünyanın ilk 10 markasının tamamının en önemli tedarikçileri arasında. Aynı zamanda otonom araç teknolojileri konusunda da 4. nesil ekipmanlar üreten büyük bir şirketler topluluğu. Türkiye’de ise Maysan Mando’nun yüzde 50 ortağı olan bir şirkettir. Maysan Mando’nun da bu yıl 50. yılını kutluyoruz. Bir müjde daha vermem gerekirse, 50. yılında Maysan Mando da 30 Milyon Dolarlık bir yatırımı Bursa’da hayata geçirdi. Halla Corporation Europe, Mando’nun globalde ürettiği otomotiv sistemlerinin bölge pazarlarına dağıtımı noktasında kilit bir rol üstlenecek. Çok önemsediğimiz bu yatırım ile grup olarak sınırlarımızı da genişleteceğiz. Otomotiv sektöründe dünya genelinde yaşanan daralmaya rağmen bizler, ülkemiz ve sektörün gelişimi için sorumluluk almaya devam edeceğiz. Yeni yatırımlarla birlikte, ülke ekonomisinin yanı sıra istihdama da ciddi katkılarımız olacak” ifadelerini kullandı.

Halla Holdings CEO’su Kyeong Sun Choi: “Türkiye’ye güveniyoruz

Halla Group Yatırım Şirketi Halla Holdings CEO’su Kyeong Sun Choi ise böylesine güzel bir iş birliğine imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Halla Group olarak, 20 Milyar Dolar ciro ile 15 bin kişi istihdam ettiklerini ifade eden Choi, “Maysan Mando adı altında önceki yıllarda yapmış olduğumuz ortaklığın ardından gerçekleştirmiş olduğumuz bu yeni yatırımla birlikte, Türkiye’ye olan güvenimiz perçinlendi. Otomotiv yenileme pazarı için yaptığımız bu yatırımla rakiplerimiz arasında fark yaratacağız. Rakiplerimizden farklı olarak, bu yatırımımızla Avrupa operasyonlarını Türkiye’den yönetecek ilk şirket olacağız. Bugün yeni kurulan şirketimizin, dost iki ülke adına da hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kyeong Sun Choi, konuşmasının son kısmında Türkiye’ye güvendiklerini dile getirerek, otomotiv sektörünün yanında ilerleyen dönemde lojistik, inşaat gibi alanlarda da yatırım planları olduğuna dikkat çekti.

İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye’ye para kazandıracak bir yatırım

Törende bir konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç; “Güney Kore’nin önde gelen şirketlerinden Halla Group’un ülkemizde yatırım yapacak olması, zaten otomotivde çok önemli bir konuma sahip ülkemiz için son derece faydalı olacak. Teknolojik yenilenmemizi sağlayacak, sektöre yeni bir ufuk açacak” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, Halla Group’un Balkanlar ve Avrupa’daki rakip ülkeler yerine Türkiye’de yatırım kararı almasının çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Başkan Avdagiç, “Bu yatırımın en önemli özelliği sadece Türkiye piyasasına yönelik olmamasıdır; ihracat odaklı olmasıdır. Yani Türkiye’ye para kazandıracak, istihdam oluşturacak bir yatırımdır” ifadesini kullandı.

Avdagiç, Halla Group’un yatırım kararının, İTO’nun Türkiye’ye yabancı yatırım çekmede üstlendiği aktif rolün somut bir sonucu olduğunu belirtti.

Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “İstanbul Ticaret Odası olarak, Halla Group’un yatırımı kararında da devreye girdik, önlerini ve ufuklarını açtık. Sonunda ülkemize böylesine önemli bir yatırımın kazandırılmasında pay sahibi olduk. İTO olarak büyük şirketlere birebir yardımcı oluyor, bilgilendirme yapıyor, onların İstanbul’da yatırım yapmaları için her türlü desteği veriyoruz. Bunun somut sonuçlarını bugün görmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ev sahipliğinde gerçekleşen törene; Halla Holdings CEO’su Kyeong Sun Choi, Halla Holdings CFO’su Ju Youn Hwang, Halla Corporation Europe CEO’su Anıl Yücetürk ve Halla Corporation Europe yönetim ekibi de katıldı. 

###