Skip to main content

·Yeterli dezenfeksiyonu yapılmayan ortak kullanım alanı özelliğindeki havuzların; kulak, göz, cilt ve vajinal enfeksiyonlara, ishale ve mantara zemin hazırladığını kaydeden Özel Esentepe Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’nden Uzman Dr. Adnan Öbek, özellikle hijyen konusunda emin olunmayan havuzlardan mümkün olduğunca uzak kalınması yönünde çağrıda bulundu.

Bursa, 16.08.2016 – Aşırı sıcak havaların etkisini gösterdiği şu günlerde, biraz olsun serinlemek adına havuzlara akın eden kişiler, temiz ve hijyenik olmayan noktalarda özellikle idrar yolu ve cilt enfeksiyonları başta olmak üzere, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Su sirkülasyonu iyi derecede sağlanmamış ve düzenli temizliği yapılmayan havuzların, mantardan idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalığa adeta davetiye çıkardığını belirten Özel Esentepe Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’nden Uzman Dr. Adnan Öbek, bu önemli konuda vatandaşları bilinçli olmaları yönünde uyardı.

Yeterli dezenfeksiyonu yapılmayan kirli havuz sularının, Rekreasyonel Su Hastalıkları (RSH) olarak nitelendirilen hastalıklara açık kapı bıraktığını kaydeden Uzm. Dr. Öbek; “Havaların aşırı derecede ısınmasıyla birlikte, hem serinlemek hem de eğlenceli vakit geçirmek isteyen kişiler havuzlara akın ediyor. Ancak ortak kullanım alanı olan bu noktalar; kulak, göz, cilt ve vajinal enfeksiyonlara, ishale ve özellikle de mantara zemin hazırlar. Bunlar sudaki mikroplardan kaynaklanabileceği gibi su içerisindeki kimyasallardan da kaynaklanabilmektedir. Bu alanlarda suyun dezenfektan seviyesi yeterli düzeyde olmazsa, bakteriler su içerisinde çoğalıp bu gibi hastalıkları oluşturabilir. Bakteriler özellikle cinsel bölgelere yakın noktada, nemli alanlarda konumlandığı için özellikle kadınların idrar yolu enfeksiyonuna karşı dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

Hijyen Düzeyinden Emin Olunmayan Havuza Girilmemeli

Kadınların idrar yolunun kısa olmasından ötürü deniz veya havuzdan sonra ıslak mayoyla kalmasının da mantar enfeksiyonlarının yanı sıra, çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabileceği uyarısında bulunan Dr. Öbek, havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alınması gerektiğinin altını çizerek, yedek mayo bulundurmanın faydalı olacağını ifade etti.

Denizde Tehlike Havuza Göre Daha Az

Dr. Adnan Öbek ayrıca; “Hijyen düzeyinden emin olunan havuzlarda yüzmeye özen gösterilmesi gerekiyor. Havuz kaynaklı bulaşan hastalıkların birçoğu klorlama sayesinde önlenebiliyor fakat klorun bazı bakterileri anında yok etmediğinin ve klorlu havuzlarda da enfeksiyon riskinin belli ölçüde devam ettiğinin bilinmesi gerekmektedir. Çocuklar ve hassas cilt yapısı olanlara bu tür bakteriler daha çabuk zarar verebiliyor. Denizlerde havuza nazaran bakteri bulaşma tehlikesi daha az ancak temizliğinden şüphe edilen, kirli denizlere de girilmemelidir. Havuza girmeden önce mutlaka duş alınması gerekiyor. Ayrıca havuz suyunu yutmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Çocuklar bu tür konularda daha çok tehlikeye açık olduğu için ebeveynlerin havuz başındayken çocuklarına çok dikkat etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

###