Skip to main content
  • Yerel Seçim süreci öncesinde belediye başkan aday adayları ve kesinleşen adaylar için İletişim Danışmanı Ferdi Yılmaz’dan oldukça önemli uyarılar geldi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere yaklaştığımız şu günlerde, belediye başkanlığına talip olan aday adayları tanıtım kampanyalarına hız verirken, YSK tarafından yapılan açıklamalar göz ardı ediliyor.

Yaşanan sürecin aday adayları için çok önemli olduğunu ve her türlü uyarıya kulak verilmesi gerektiğini belirten Yücel İletişim Danışmanlığı Yöneticisi İletişim Danışmanı Ferdi Yılmaz, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından adaylara seçim çalışmalarını doğrudan ilgilendiren çok önemli bir uyarı geldiğini söyledi.

Yılmaz, YSK’nın 30 Mart tarihinde gerçekleştirilecek seçimlere yönelik propaganda ve yasaklara ilişkin kararları açıkladığını belirterek, 1 Ocak tarihinden önce aday adaylarının kendilerini tanıtma amaçlı kısıtlı bir çalışma yürütebileceklerini ifade etti.

YSK tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilen kararla ilgili detayları aktaran Yılmaz, “Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre seçim süreci 1 Ocak 2014 tarihinde başlayacak ve propaganda çalışmaları da ancak bu tarih itibariyle yapılabilecek. Belediye başkan aday adayları belirlenen tarih öncesinde seçim bürosu açamayacak ve üzerinde parti logosu bulunan ilan, pankart ve afişler de asamayacak. Ayrıca parti ve aday adayının anons edildiği araçlar sokaklarda dolaştırılamayacak” dedi.

“Kısıtlı Tanıtım İmkânı”

YSK kararında yer alan ifadelere ilişkin aday adaylarını ve siyasi parti yöneticilerini uyaran Yılmaz, “Siyasi partiler, tüzüklerinde gösterilmek kaydıyla aday adayları için bunların vereceği bilgileri de esas alarak aday adaylarının meslek veya sanat hayatlarındaki derece, başarı ve eserlerini, memlekete yaptığı hizmetleri gösterir vesikalık fotoğraflarını taşıyan matbualar bastırıp dağıtabilir. Aday adaylarının soyadı alfabe sırasına göre düzenlenecek benzer bilgileri içeren matbualar sandık başlarına asılabilir” dedi.

“Seçim Kampanyası Yönetiminde İletişim Çok Önemli”

Seçim çalışmaları konusunda adayların iletişim çalışmalarına önem vermesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Seçim kampanyaları kısa bir sürede adayların kendilerini seçmene anlatabilmeleri için tek fırsat. Bu nedenle kampanya planlanırken etkin sonuç almaya yönelik adımlar atılması gerekiyor. Aynı zamanda samimi mesajların kamuoyu ile paylaşılması adayın itibarı için önem taşıyor. Adaylığı kesinleşmiş isimlere en kritik uyarım seçim döneminde vaad ettikleri projelere dikkat etmeleridir. Seçmen artık projelerin gerçekleşip gerçekleşmediğini takip ediyor ve sorguluyor. Bu nedenle iyi bir ekiple planlı kampanya yönetimi yapılması ve söylemlerin kontrol altında olması gerekiyor” diye konuştu.

Yılmaz son olarak, seçim çalışmalarını yürüten tüm aday adaylarına başarı dileklerinde bulundu.