Skip to main content
  • Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu toplantısı, Çerkezköy’de MES Elektromekanik Döküm A.Ş. tesislerinde gerçekleşti.
  • Yılmaz Redüktör San. ve Tic. A.Ş. temsilcisi ve MİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Yerli Malı Tebliğinin, makine sektörün bugüne kadar devamlı şikayetçi olduğu Yerli Malı Belgesinin (YMB) doğruluğu ve güvenilirliğine çözüm getirdiği ifade edilirken, Yerli Malı Tebliğinin bir an önce yayımlanması yönünde MİB girişimlerinin devam etmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

 

1990 yılından beri tüm makine sektöründe yerli makine üreticilerinin çıkarlarını gözetmek ve yerli makine üretimini desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Makina İmalatçıları Birliğinin (MİB) Yönetim Kurulu toplantısı, 1 Temmuz Cuma Günü Çerkezköy’de MES Elektromekanik Döküm A.Ş. tesislerinde gerçekleşti.

Yılmaz Redüktör San. ve Tic. A.Ş. temsilcisi ve MİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı sonrası, Yılmaz Şirketler Grubuna ait MES Elektromekanik döküm fabrikası ve yine aynı gruba bağlı ELK Motor fabrikalarının Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaları ziyaret edildi.

Önemli üretim gücü

50.000 Ton/Yıl döküm kapasitesine sahip ve Gri Dökme Demir, Sfrero döküm ve Bronz döküm faaliyetlerini gerçekleştirebilen MES Döküm firması ziyaretinde, şirketler grubunun diğer firmaları başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışından talepleri karşılayan ve entegre bir tesis olarak tüm işlemleri kendi bünyesinde gerçekleştiren firma temsilcisi Ender Yılmaz; test laboratuvarı ile birlikte, tesisin 3D ölçme yeteneğine sahip, CAD/CAM uygulamaları ile birlikte talaşlı imalat tezgahlarının yardımı ile yüzey işleme teknolojisini harmanlayan ve konusunda sayılı  ve önemli bir üretim gücüne sahip olduğunu belirtti.

Daha sonra ELK Motor tesislerine geçen heyet Şinasi Yılmaz tarafından karşılanarak, yılda 600.000 adet üretim kapasitesine sahip elektrik motoru imal eden fabrikasını da ziyaret etme fırsatı buldu. %100 Türk tasarımı ve üretimi olan ve IE4, IE3 ve IE2 verimliliklerinde ve IEC 63-315 gövde aralığında üretim yapabilen tesisin 50.000 metrekare kapalı alanında bu gerçekleştirdiği, üretimin büyük bölümünün yine grup şirketlerinde yapıldığı kaydedildi. 1 kW ila 250 kW arasındaki geniş bir skalada, yurtiçi taleplerin yanı sıra 63 farklı ülkeye ihracat yapan ELK Motor’un, sürekli yapılan testler ile kalite konusunda çok hassas oldukları ayrıca Şinasi Yılmaz tarafından belirtildi.

YMB’nin doğruluğuna ve güvenilirliğine çözüm getiriyor

MİB Yönetim Kurulu Toplantısında, özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Yerli Malı Tebliği’nin, makine sektörünün bugüne kadar devamlı şikayetçi olduğu Yerli Malı Belgesinin (YMB) doğruluğu ve güvenilirliğine çözüm getirmekte ve disipline etmekte olduğu belirtildi.

Toplantıda ayrıca; YMB’lerin Yeminli Mali Müşavirler ve Bakanlıkça belirlenen bilirkişiler tarafından onaylanması, uygulama usul ve esaslarının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanması ve yerli girdi maliyetlerinin hesaplanmasına ilişkin belgelerin net olarak tanımlanması hükümlerinin uygulamaya girmesi halinde, Makina İmalatçı Birliği üyelerinden gelen ve bir bölümü kamuoyuna da yansıyan tümüyle ithal edilen makine ve ekipmana dahi YMB düzenlendiği yönündeki yaygın şikayetlerin önüne geçilebileceği kaydedildi.

Yerli Malı Tebliğinin bir an önce yayımlanması yönünde MİB girişimleri sürecek

Ayrıca Yerli Malı Tebliği taslağında, YMB’ne sahip üreticilere ve ürün bilgilerine, kamu idareleri ile birlikte özel sektör firmalarının da erişilebilmesine imkan verecek şekilde düzenleme yapılması yönünde değişiklik yapılması, her ürün için ayrı ayrı YMB düzenlenmesi, Yerli Malı belgeleri ile ilgili şikayetlerin,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca incelenmesi ve sonuçlandırılması uygulamasına geçilmesi, Yerli Malı Belgeleri ile ilgili şikayetler konusunda ayrıntılı düzenlemenin, MİB üyelerinden ulaştırılan şikayetlere çözüm getirmekte olduğu ifade edilirken, bahse konu Yerli Malı Tebliğinin bir an önce yayımlanması yönünde MİB girişimlerinin devam etmesine karar verildi.

TURQUM belgesi yerli imalatçılar için daha cazip hale getirilecek

Öte yandan, yapılan son MİB Yönetim Kurulu toplantısında da gündemde yer alan TURQUM belgesini yerli imalatçılar için daha cazip hale getirmek, bu belgeye sahip olan firma sayısını artırmak ve belgelendirme sürecinin içerisinde MİB’in de yer almasını sağlamak doğrultusunda çalışmalar yapılması da kararlaştırıldı.

Bir belgelendirme faaliyeti olan TURQUM®, makine sektöründe faaliyet gösteren ve ihracata önem veren firmaların imalat sistemi, kalite yönetim sistemi, ürün güvenliği ve kalitesi yeterliliğinin göstergesi olarak yurtiçi ve yurt dışı pazarda müşteri tarafından kolaylıkla güvenilir bir tedarikçi olarak tanınmasını sağlayan ortak bir İmalatçı Yeterlilik markasıdır.

TURQUM’un makine imalatçısına ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet avantajı sağlaması yanı sıra sektörün ölçek ekonomisinin geliştirilmesine de katkı sağlaması amaçlanmıştır. Halihazırda 33 firmanın TURQUM yeterliliği bulunurken, bu firmalardan 14’ü Makina İmalatçıları Birliği (MİB) üyesidir.