Skip to main content
  • Nev Anadolu Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Göz, varisin tedavi yöntemleri ve varisli kişilerin günlük yaşamlarında nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bursa, 13.07.2023 – Varisin dış görünüşteki olumsuzlukların yanında; özellikle ayaklarda ağrı, yanma, zonklama, karıncalanma ve kramplara sebep olan hastalıklardan biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mustafa Göz, uzun zamandır şişmiş, belirgin şekilde olan mavimsi yeşil damarlara sahip kişilerin mutlaka zaman geçmeden alanında uzman bir hekime görünmesi gerektiğini belirtti.

Ultrason cihazı ile 30 dakikada tanı konulabilir

“Polikliniğimize varis şüphesiyle gelen hastalarımızın Renkli Doppler Ultrasonografi cihazıyla ağrısız bir şekilde 30 dakika içerisinde tanısı konulur. Sonuca göre tedavi şeklimizi belirleyerek kişiyi günlük yaşamda dikkat etmesi gereken hususlar konusunda bilgilendirip süreci takibe alırız” diyen Prof. Dr. Mustafa Göz, hastanın varislerini ne kadar kısa sürede fark edip bir hekime başvurursa tedavi sürecinin de o kadar konforlu olacağını vurguladı.

Varisin farklı çeşitleri vardır

Prof. Dr. Göz, varislerin; cildin yüzeyine yakın yerde çıkan kalın ve şişkin olan gövde varisler, cildin yüzeyine orta uzaklıkta kümelenmiş retiküler varisler son olarak da yüzde, ellerde, ayaklarda ve bacaklarda ortaya çıkan, mavi veya kırmızı renkte zararsız, küçük varisler olarak üç farklı çeşide ayrıldığını ifade etti.

Tedavi yöntemi kişiye göre değişkenlik gösterebilir

Varis tedavisinin birikmiş kanın yol açtığı damarlardaki renk değişimlerini, şişlikleri ve lezyonları hedef aldığını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Göz, varis çoraplarının ilk denenebilecek yöntemler arasında olduğunu belirtti. “Varis çorapları, bacakları düzenli olarak sıkıştırdığı için damarların ve kasların kan dolaşımını daha sağlıklı yapmasını sağlar. Ayrıca şişen ve kötü görüntü oluşan damarların düzelmesine yardımcı olur. Bu tedavi yönteminde sonuç alamazsak diğer tedavi yöntemlerine geçilir. Ek olarak ilaç tedavisine başlanabilir.” dedi.

Lazer cerrahisinin de günümüzde varislerin tedavi edilmesinde kullanılan popüler bir yöntem olduğunu söyleyen Göz, herhangi bir kesiye ve anestezik bir maddeye gerek kalmadan şişen damarlara lazer cerrahisi uygulanarak damarların normal görüntüsüne dönebildiğini belirtti.

Hangi tedavi yönteminin hastaya uygun olduğunu belirlemek için kişinin detaylı bir hekim muayenesinden geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Varis oluşumu tamamen önlenemez

Varis oluşumunu tamamen önleyemesek de kan dolaşımını ve kasları geliştirerek kan birikmesini engelleyebileceğimizi aktaran Göz, düzenli olarak gün içerisinde egzersiz ve spor yapmanın, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, uzun süreli ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçınmanın, çok dar ve sıkı giysiler giymemenin kişinin yararına olacağını belirterek sözlerine son verdi.

###