Skip to main content
  • Makine İmalatçıları Birliği (MİB), Avrupa Takım Tezgâhları İmalatçıları Birliği (CECIMO) tarafından Finlandiya’da düzenlenen Bahar Toplantılarına katıldı.

 

  • Avrupa imalat teknolojileri sektöründeki inovasyon, iş birliği ve sürdürülebilir büyüme taahhüdünün yenilendiği CECIMO Genel Kurulu ve Bahar Toplantılarına CECIMO üyesi derneklerin temsilcileri ve sektör liderleri katılırken, 4 gün süren etkinliklerde MİB’i Genel Sekreter Zülfikar Kılıç ve EAE Makina Genel Müdürü Mustafa Selçuk Baydar temsil etti.

1990 yılından beri tüm makine sektöründe yerli makine üreticilerinin çıkarlarını gözetmek ve yerli makine üretimini desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Türk makine sektörünün global pazarlardaki gelişimine öncülük eden çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Makine İmalatçıları Birliği (MİB), Avrupa Takım Tezgâhları İmalatçıları Birliği (CECIMO) tarafından Finlandiya’nın Tampere şehrinde düzenlenen Bahar Toplantılarına katıldı.

CECIMO Genel Kurulu ve Bahar Toplantılarına CECIMO üyesi derneklerin temsilcileri ve sektör liderleri katılırken, 4 gün süren etkinliklerde MİB’i Genel Sekreter Zülfikar Kılıç ve EAE Makina Genel Müdürü Mustafa Selçuk Baydar temsil etti.

Ekonomi Komitesi görüşmeleri yapıldı

Düzenlenen organizasyonda Ekonomi Komitesi, makine ve takım tezgâhları sektöründeki önemli gelişmeleri ve CECIMO ülkelerindeki ekonomik görünümü tartıştı.

Ekonomi Komitesi Başkanı Marcus Burton, makine talebi için projeksiyonlar sunarken, Teknologiateollisuus’tan Penna Urrila küresel ekonomik manzaranın kapsamlı bir değerlendirmesini sundu. CECIMO’nun ekonomisti Tommaso Lolli ise sektörün geleceğini şekillendiren ekonomik ortamı detaylı bir şekilde analiz etti.

Organizasyon kapsamında katılımcılar, Sandvik ve Fastems Nokia gibi dünyanın önde gelen şirketlerine ziyaretler de gerçekleştirirken, verimli görüşmeler yapma ve network kurma fırsatı da yakaladı.

Dayanıklı performans ve iyimser görünüm

CECIMO Genel Kurulunda ayrıca 2023 yılında Avrupa takım tezgâhları sektörünün dirençli performansı da öne çıkarıldı.

Siyasi ve ekonomik belirsizliklere rağmen sektörün adapte olma yeteneği ve büyüme ile dikkat çektiği vurgulanırken, Avrupa takım tezgâhları üretiminin 2023 yılında %7 artarak 27.2 milyar avroya ulaştığı, ihracatın da 2023’ün dördüncü çeyreğinde %23 arttığı, ABD ve Çin’in de en büyük pazarlar olarak belirlendiği paylaşıldı.

Finlayson Sarayı’ndaki Gala Yemeği ile son bulan organizasyonda istişareler ve sunumlar yapılırken, sektörün geleceğini şekillendirmede kolektif çabaların önemi vurgulandı.

“İmalat teknolojilerinin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”

CECIMO Bahar Buluşmalarının MİB adına son derece verimli geçtiğini kaydeden MİB Genel Sekreteri Zülfikar Kılıç, “MİB olarak, Türk makine sektörünün gelişimine katkı sağlama ve uluslararası arenadaki temsiliyeti noktasında çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bu anlamda, imalat teknolojilerinin sürdürülebilir büyümesine ve ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan organizasyonda, Avrupa imalat teknolojileri sektöründe inovasyon, iş birliği ve sürdürülebilir büyüme taahhüdü yenilendi. Bu toplantılar boyunca elde edilen bilgiler ve kurulan ilişkiler, küresel arenada gelecek zorlukları aşma ve fırsatları değerlendirme yolunda sağlam bir temel oluşturuyor.

 

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) participated in the Spring Meetings organized by the European Association of Machine Tool Manufacturers (CECIMO) in Finland. The event focused on innovation in the European manufacturing technology sector.