Skip to main content

 

  • Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi tarafından, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ve yeni insan kaynakları süreci, insan yönetiminin önemi, bugünü ve geleceğinin ön plana çıkarıldığı, Bursa’nın ve Türkiye’nin en önemli İK organizasyonlarından biri olan “13. İnsan Kaynakları Zirvesi”, önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da büyük bir coşkuya sahne oldu.
  • Her yıl farklı bir temayla, insan kaynaklarına ilgi duyan herkesin bir araya getiren dev organizasyonda, Türkiye’nin en büyük firmalarından birbirinden önemli isimler yer alırken; PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Özçengel, zirvenin açılış konuşmasında; “Daha fazla insanlığa, daha fazla sevgiye, daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olan zamanlardayız. Ne yaparsak yapalım, yapılan her eylem ‘İnsanca’ olmalı” mesajını verdi.

Bursa, 21.05.2015 – İş dünyası, kamu, üniversite üçgeninde bağlayıcı, güçlendirici çalışmalar gerçekleştirme hedefiyle, bugüne kadar insan yönetimi konusunda etkin çalışmalara imza atan Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi tarafından, geleneksel hale getirilen ve bu yıl 13’üncüsü düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi büyük bir coşkuyla başladı.

2 gün boyunca devam edecek olan ve insan kaynaklarına ilgi duyan, insan yönetiminin önemine inanan her kesimden insanın buluştuğu, insan ile ilgili umut verici fikirlerin ortaya konduğu 13. İnsan Kaynakları Zirvesi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışla start alırken, dev organizasyonda PERYÖN, Türkiye’nin önde gelen firmalarından üst düzey isimleri ve bu yıl ilk kez, yurtdışından gelen bir konuşmacıyı katılımcılarla buluşturdu.

Ali Tınaz’ın sunumuyla renk kattığı organizasyonun açılış konuşmasını, PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Özçengel yaptı. “2015 yılının, bizim için en önemli özelliklerinden biri, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı olması. Bu sebeple, bizim bugün burada olmamızı sağlayan şehitlerimizi, saygıyla ve rahmetle anıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Özçengel, Türkiye’nin endüstri kenti Bursa’da, 13 yıldan bu yana marka haline gelmiş olan İnsan Kaynakları Zirvesi ile ilgili, “Bursa iyi şeyleri hak ediyor, bizde iyi bir şeyler yapmaya çalıştık, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Ne Yaparsak Yapalım, İnsanca Olmalı”

Değişen dünyanın, organizasyonların ve stratejilerin de değişmesine sebep olduğunu vurgulayan Özçengel, “Bu durum, liderlik şekillerinin değişmesini gerektiriyor. Bütün bunların sonucu olarak da bizim, İnsan Kaynakları uygulamalarımız değişiyor. Artık tesis ve makine yatırımları, şirketlerin varlıklarını sürdürmeleri için yeterli olmuyor. İnsan faktörü hiç olmadığı kadar önemli bir konuma gelmiş durumda. Biz, tüm bu değişimlerin ışığında, insana sadece kâğıt üzerinde değil, gerçekte de değer verilmesi gerektiğine inandığımız için “İnsanca” temasını seçtik. Günümüz iş dünyasında çalışanlar, artık daha mutlu olacakları işyerleri istiyorlar. Bunun yanında şirketler ise; bağlılıkları düşen mutsuz çalışanlar ve bu durumun verimliliği düşürmesi gibi büyük sorunlarla da karşı karşıya kalmaktalar. Daha fazla insanlığa, daha fazla sevgiye, daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olan zamanlardayız” diye konuştu.

“İnsan Yönetmek Sanattır”

Levent Özçengel’in ardından sözü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse aldı. İnsan yönetmeyi sanat olarak tanımlayan Köse, “İnsan yönetmek dünyanın en zor işlerinden biridir ve yetenek ister. Aynı çatı altında olan farklı kişilerin, aynı hedefe ulaşmak için emek vermesi demektir. Etkili ve doğru yöneticilik, aile yönetiminden ülke yönetimine kadar, insanın olduğu her alanı kapsar. İnsanı anlamak, insan yönetiminin formüllerinden birini çözmektir. Bursa iş dünyası için bereketli bir kent. Teknolojik gelişmelerle birlikte, insan gelişiminin en yoğun yaşandığı kent Bursa’dır. Böylesine değerli konuların paylaşıldığı bu özel organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

“Sosyolojik Değişimleri Yakalayabilmek İşin Aslıdır”

Zirvenin ilk konuşmacısı olarak sahneye çıkarak; endüstriyel ilişkiler, maaş ve ücret yönetimi, işe alım, yönetim geliştirme konularında birçok çalışmaya imza atan Eğitimci Mehmet Kocabaş, Değişim Yöntemi: Küçük değişimler, büyük sonuçlar başlıklı sunumuyla, toplumun her kademesinde yaşanan denge ve güç merkezlerine ilişkin, son derece keyifli paylaşımlara imza atarken, sosyolojik değişimlerle ilgili verdiği örnekler katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Kocabaş’ın ardından sözü, zirve kapsamında Bursa’ya gelen ve organizasyonun yurtdışı katılımlı ilk konuşmacısı özelliğindeki, Prof. Dr. Marcus Venzin aldı. İtalya’nın dünyaca ünlü Bocconi Üniversitesi’nden, İşletme ve MBA alanında etkin çalışmalara imza atan Prof. Dr. Marcus Venzin’in, rol model yaklaşımları ve yeni İK süreçleriyle ilgili yapmış olduğu paylaşımlar katılımcıların ilgi odağı olurken, tüm konuşmacılara değerli paylaşımlarından ötürü PERYÖN Güney Marmara Şubesi tarafından plaket takdim edildi.

“Çok Değerli İsimler”

2 gün sürecek olan PERYÖN 13. İnsan Kaynakları Zirvesi’nde, Gazeteci Fatih Portakal, Hukukçu Yunus Egemenoğlu, Engelsiz Orkestra Selim & Kerim Altınok kardeşler, Sütaş İnsan Kaynakları Başkanı Meltem Kalender Öztürk, Koç Üniversitesi’nden Psikolog Doç. Dr. Azmi Varan, Tofaş İnsan Kaynakları Alan Müdürü Mesut Cengiz gibi birbirinden önemli isimler de konuşmacı olarak yer alıyor.