Skip to main content
  • Soğutma sektörünün öncü firmalarından Kaplanlar Soğutma, ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER tarafından Bursa’da düzenlenen ‘Aile Şirketlerinde Devir Süreçleri’ konulu toplantıda, şirket üst yönetiminin katılımıyla, ulusal ve uluslararası düzeydeki aile şirketlerinden katılımcılara yönelik önemli paylaşımlara imza attı.

Bursa, 16.05.2016 – İnsana değer verme ve değerlerini koruma bilinci ile soğutma sektöründe öncü bir kuruluş olarak 1978 yılında kurulan Kaplanlar Soğutma, ülkemizde ve dünya ölçeğinde farklı platformlar tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerde, etkin şekilde boy göstermeye devam ediyor.

Kaplanlar Soğutma son olarak, aile şirketlerimizin doğru kurumsallaşması ve sürdürülebilir büyümesini destekleyerek ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamada gelişmesine fayda sağlamak ve ülke itibarını yüceltmeyi amaçlayan TAİDER tarafından, belirli periyotlar halinde; aile şirketlerinde sorun ve ihtiyaçların çözümü, değerler yönetimi, güven ilişkisinin korunması, ailede uyuşmazlıkların etkin yönetimi gibi aile şirketleri açısından önem taşıyan konuların gündeme taşınarak, Bursa ve ülkemiz açısından ciddi katma değer üreten firma temsilcilerinin yer aldığı, ‘Aile Şirketlerinde Devir Süreçleri’ konulu toplantıda adından başarıyla söz ettirdi.

TAİDER tarafından, Crowne Plaza Otel’de düzenlenen organizasyona; sektöründe Bursa ve ülkemizin önde gelen firmalarından şirket temsilcileri katılım gösterirken, moderatörlüğünü Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilçin Tak Meydan’ın üstlendiği ‘Aile Şirketlerinde Devir Süreçleri’ başlıklı toplantıda, Kaplanlar Soğutma adına Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan ve Genel Müdür Duygu Kaplan ile birlikte, İnci Holding’den Yönetim Kurulu Üyesi Perihan İnci de konuşmacı olarak yer aldı.

“Duygu Kaplan: Kararlı Olmak ve Vazgeçmemek En Önemli Anahtar”

Toplantıda, şirket devir süreçlerinde devralan kişiler için en önemli anahtarın kararlı olmak ve asla vazgeçmemek olduğunu vurgulayan Kaplanlar Soğutma Genel Müdürü Duygu Kaplan; “Çalışma hayatında imkânsız diye bir şey olmamalı. Bir şeye gerçekten inanıyorsanız, mutlaka onun peşinden gidin. Uzlaşarak yola çıkmalı ve doğru iletişim kanalını bulmalıyız, çünkü iletişim çok önemli. Her şirketin kendine özgü değerleri söz konusu, dışarıdan gelen bu değerlere hemen adapte olamayabiliyor. Kendi şirket politikalarımız neyse, en üst yöneticiden, en alttaki personel kadrosuna kadar hepimiz bu değerlere uymaktayız. Ancak Kaplanlar Soğutma olarak, ihracat odaklı ve çok hızlı büyüyen bir şirket olduğumuz için dışarıdan da profesyonel destek almaktayız. Şirketin tüm operasyonel ve stratejik süreçleri paralel şekilde ilerlemelidir. Aile şirketlerinde dengeleri nasıl yönetmek gerektiğini iyi bilmek de önemli avantajları beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul Kaplan: “Yetki Devri Kısıtlı Olmamalı”

Toplantıda konuşan Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan da, aile şirketlerinde yetki devri konusunda kısıtlı davranılmaması gerektiğinin altını çizerek, şoför koltuğunda tek kişinin olması gerektiği yönünde örnekler verdi. Kaplan; “İşletmelerde yetkinlik temel esastır. Aile şirketlerinde yeni kuşak temsilcilerinde eğer bir yetkinlik, başarı görülürse o kişiler ortak yapılmalı veya hissedar yapılarak ödüllendirilmelidir. Çünkü ortada bir başarı varsa, bu mutlaka ödüllendirilmeli. Alınan eğitim, işe sadakat, problem çözme kabiliyeti, müşteri ilişkilerinde sonuç odaklı çalışabilme, çalışma arkadaşlarıyla uyum gibi yetkinlikler, kişinin yükselmesi için önemli avantajlar sağlar. Aynı şekilde iş yerine çalışma koşulları, çalışan memnuniyeti daima iyi sağlanmalı. Sürekli iyileştirme kültürü bu noktada önem taşıyor” diye konuştu.

Son derece verimli geçen toplantının son bölümündeki soru-cevap kısmında, katılımcılar merak ettikleri konuları konuşmacılara yöneltme imkanı bulurken, toplantının sonunda TAİDER tarafından tüm konuşmacılara değerli paylaşımlarından ötürü plaket takdim edildi.

Etkinlik, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.