• Soğutma sektörünün öncü firmalarından Kaplanlar Soğutma, ‘01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında, Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği (ONKO-DAY) ile işbirliği gerçekleştirerek, Op. Dr. Murat Çalıkapan ve Eğitim Hemşiresi Elif Pişkin’in sunumlarıyla kadın çalışanlarına yönelik meme kanseri konusunda farkındalık semineri düzenledi.

Bursa, 19.10.2016 – İnsana değer verme ve değerlerini koruma bilinci ile soğutma sektöründe öncü bir kuruluş olarak 1978 yılında kurulan Kaplanlar Soğutma, ulusal ve uluslararası anlamda ekonomiye sağladığı yüksek katma değerin yanı sıra; toplumsal konulara olan duyarlı kimliğiyle de ön plana çıkmaya devam ediyor.

Kaplanlar Soğutma bu doğrultuda; 01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği (ONKO-DAY) işbirliği gerçekleştirerek, Op. Dr. Murat Çalıkapan ve Eğitim Hemşiresi Elif Pişkin’in sunumlarıyla, kadın çalışanlarına yönelik meme kanseri konusunda bilinçlendirme ve farkındalık semineri gerçekleştirdi.

Kaplanlar Soğutma’nın DOSAB’ta yer alan üretim tesislerindeki organizasyon, Genel Müdür Yardımcısı Nazlı Kaplan’ın yaptığı kısa bir selamlama konuşmasıyla başlarken, meme kanseri konusunda toplum nezdinde bir farkındalık oluşturulması adına, Ekim ayı boyunca yapılan bu tür etkinliklerin önemli sonuçlar ortaya çıkardığını belirten Kaplan, tüm kadınların başına gelebilecek bu tehdit karşısında önceden doğru önlemler alınmasının, gelecekte ortaya çıkabilecek olası sorun karşısında tedavideki başarı yüzdesini artırdığını söyledi.

Her 8 Kadından 1’inde Ortaya Çıkıyor

Organizasyonda Eğitim Hemşiresi Elif Pişkin, elle kendi kendine muayene yönteminin önemini çalışanlarla paylaşırken, her kadının 20 yaşından itibaren ayda 1 kez olmak üzere; ömür boyu meme muayenesi yapması gerektiğini söyledi.

Meme kanserinin ülkemizdeki ve dünyadaki kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Murat Çalıkapan da erken dönemde tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, kadınların doğru bir şekilde bilgilendirip, bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çektiği konuşmasında, her sekiz kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntemin erken teşhis olduğuna vurgu yapan Çalıkapan, eğer kanser yayılmadan önce teşhis edilirse, % 96’ya kadar varan oranda kişinin yaşam şansına sahip olduğunu söyleyerek, meme kanseriyle mücadelede en etkin yöntemin erken tanı olduğunu ifade etti.

Söyleşinin sonunda Çalıkapan, kadın istihdamına sağladığı ciddi katkıdan ötürü Kaplanlar Soğutma’ya teşekkürlerini iletirken, katılımcıların merak ettikleri soruları yanıtlamayı da ihmal etmedi.