Skip to main content

Türkiye’nin ilk amortisör üreticisi olan Maysan Mando, Hyundai’nin tedarikçilerine yönelik gerçekleştirdiği ve denetim puanı, iade parça oranı (PPM), garanti iade oranı ile kalite yönetim puanı gibi 4 ana kategoride değerlendirmelerin yapıldığı 5 Star değerlendirme sistemi kapsamında, üstün hizmet kalitesinden dolayı Türkiye’de sadece 3 firmanın sahip olduğu ‘5 Starderecesine layık görüldü.

Bursa, 07.02.2017Türkiye’nin ilk amortisör üreticisi olan, orijinal ürün kanalı OEM’de onlarca dünya markasına hizmet veren Maysan Mando, sektör arenasında gerçekleştirdiği etkin ve sonuç odaklı faaliyetler neticesinde, önemli başarılar elde etmeye devam ediyor.

Maysan Mando; dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Hyundai’nin 2006 yılından bu yana tedarikçilerine yönelik gerçekleştirdiği ve 5 Star denetim puanı, iade parça oranı (PPM), garanti iade oranı (parçanın saha performansı) ile kalite yönetim puanı gibi 4 ana kategoride değerlendirmelerin yapıldığı sistemde, üstün hizmet kalitesinden ötürü 2010 yılından bu yana 5 Star derecesi ile belgelendirilirken, 2016’da da aynı başarıya ulaştı.

Hyundai’nin 5 Star denetim puanı kapsamında firmalar; yeni ürün geliştirme, kalite hedefleri ve iş değerlendirmeleri, üretim prosesinin kontrolü, ölçümler ve deneyler, düzeltici/önleyici faaliyetler ve satın alınan ürünün kontrolü konularında hem sistem çalışmaları hem de saha çalışmalarında denetime tabi tutulurken, Maysan Mando 2006 yılından bu yana denetim puanını sürekli olarak yükseltmeyi başardı.

Üretimde Sıfır Hata

İlgili değerlendirme kategorilerine ilişkin bilgiler veren Maysan Mando Kalite Departman Müdürü Ahmet Öztürk; “Firmalar,iade parça oranına göre Hyundai’nin montaj hattına verdikleri ürünlerin kalite seviyeleri ile değerlendirilirken, Maysan Mando olarak, 2017 yılında Hyundai hattına verdiğimiz ‘ürün kalitesinde 0 PPM’ hedefine ulaşmış olmanın gururunu yaşadık” dedi.

Hyundai’nin tedarikçilerini, ürettikleri ürünün nihai müşteriden dönen oranlarına göre değerlendirdiği bir başka kategori olan garanti iade oranına (parçanın saha performansı) değinen Öztürk, Maysan Mando’nun bu süreçte de üstün başarı elde ettiğini söyledi.

Hyundai’nin 5 Star değerlendirme kategorilerini bütünsel olarak ele alan Ahmet Öztürk, bu denetimler kapsamında, firmanın kalite yönetim sistemleri, ileri kalite tekniklerinde yaptığı çalışmalar, yurtiçi-yurtdışı eğitim, fuar vb. katılım ile birlikte, müşteri ile iletişimi gibi süreçlerin dikkate alındığını belirtti. Öztürk son olarak, 4 farklı kategoride yapılan bu değerlendirmeler sonucu, 100 üzerinden 85 puanın üzerinde alan firmaların 5 Star derecesi ile ödüllendirildiğini söyledi.

Türkiye’de Sadece 3 Firma Bu Dereceye Sahip

Hyundai tarafından 5 Star derecesiyle ödüllendirilmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk, hedeflerinin bu başarıyı sürdürülebilir kılmak olduğunun altını çizerken, AR-GE odaklı çalışmalar neticesinde tüm üretimsel ve operasyonel süreçlerde verimliliği ve kaliteyi esas aldıklarını belirtti.

Hyundai’nin tedarikçilerine yönelik gerçekleştirdiği zorlu değerlendirme süreci kapsamında, Türkiye’de sadece 3 firmanın 5 Star derecesi ile ödüllendirildiğine dikkat çeken Yücetürk, Maysan Mando olarak 2010 yılından itibaren bu derece ile ödüllendirilmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, bu başarıyı daha da artırmanın azmi ve kararlılığı içinde olduklarını sözlerine ekledi.