Skip to main content

·  Tüm dünyadaki kadınların adeta korkulu rüyası olan meme kanserine ilişkin bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Adil Aydemir, kadınlar için çevresel etkenler, ileri yaş faktörleri ve ailesinde meme kanseri olanların risk grubunda yer aldığı bu kanser türüyle ilgili, erken teşhis ve gelişen teknolojiler sayesinde, birçok kadının meme kanserini artık rahatlıkla yenebildiği söyledi.

Bursa, 29.11.2017- Meme kanseri özellikle kadınlarda görülen, meme hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi ile gelişen bir kanser türüdür. Yaş ilerledikçe meme kanser riski de artmaktadır.

Meme kanserinin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Özel Esentepe Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Adil Aydemir, hastalığın daha çok 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Aydemir, birçok kadının meme kanseri belirtilerini gözden kaçırabildiğini ifade ederek, “Aslında rahatsızlık başladığında bazı belirtileri oluyor. Ancak dikkat edilmediği takdirde maalesef olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kadınlar için çevresel etkenler, ileri yaş faktörleri ve ailesinde meme kanseri olanlar, risk grubunda. Diğer kadınlara göre bu kategoriye giren kadınlarda, meme kanseri oranı iki, üç kat daha fazla olmaktadır. Bu kişiler kontrollerini daha sık yaptırmalı” dedi.

Erken teşhis önemli

Alkol tüketimi, obezite, fiziksel aktivite eksikliği gibi etkenlerin de meme kanseri riskini artırdığını ifade eden Dr. Adil Aydemir, “Erken teşhis ve gelişen teknolojilerle, birçok kadın meme kanserini artık rahatlıkla yenebiliyor. Erken teşhis için kadınların kendi kendilerine yapacakları muayeneler ve 40 yaşından sonra yapılacak olan mamografi, bu hastalıkla mücadele en önemli noktalardan biri” diye konuştu.

Kadınların artık meme kanseri hakkında daha bilinçli hale geldiğini de aktaran Aydemir, tarama programlarının iyi yapılmasına bağlı olarak, kanserin erken evrede saptanabildiğine değindi.

Düzenli mamografi çektirilmeli

Meme kanserinde erken teşhis için rutin kontrollerin asla ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Adil Aydemir, “Her kadın 20 yaşından sonra, her ay adet sonrası kendi kendine meme muayenesi yapmalı” dedi.

Kadınların en ufak bir anormallik fark etmeleri halinde doktora başvurmaları gerektiğine dikkat çeken Aydemir, ancak 40 yaşından sonra kendi kendini muayenenin yetersiz kalabileceğini, bu nedenle düzenli aralıklarla mamografi çekilmesini önerdi.

Tarama amaçlı yapılan mamografiyle de hastalığa erken dönemde ulaşılabileceğini sözlerine ekleyen Aydemir, “Bu sayede tümör erken evrede belirleniyor ve hastanın tedavi şansı da artıyor. Risk faktörü olmasa bile 40 yaşından itibaren kadınların, düzenli mamografi çektirmesini öneriyoruz” diye konuştu.

###