Skip to main content

· Okulların açılmasıyla birlikte, uzmanlar okula başlayan çocuklar için doğru beslenme yöntemlerini paylaşmaya devam ediyor. Özel Esentepe Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Seher Dallı, çocukların büyüme veya gelişmelerinin geri kalmaması için gün içerisinde gerekli olan enerjiyi; protein, yağ ve karbonhidrat dengesini sağlayarak alması gerektiğini vurgulayarak, sabahları okula gitmeden önce kahvaltı yapmanın da hem fiziksel hem de zihinsel performansı olumlu etkilediğini kaydetti.

Bursa, 09.09.2019 – Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarının okul heyecanına ortak olan ebeveynler, günün büyük kısmını çocuğunun yeterli ve sağlıklı beslenmesi konusunda endişelenerek geçiriyor. Günümüzde sağlıklı ve doğru beslenme her yaşta birey için önem taşırken, özellikle okula başlayan çocuklar için doğru beslenme alışkanlığının kazanılması, ilerleyen yaşlardaki beslenme düzenini de yakından etkiliyor.

Özel Esentepe Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Seher Dallı, okul çağındaki çocuklarda beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara değinerek, ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Seher Dallı, çocukların büyüme veya gelişmelerinin geri kalmaması için gün içerisinde gerekli olan enerjiyi; protein, yağ ve karbonhidrat dengesini sağlayarak alması gerektiğini vurgulayarak, özellikle kahvaltı konusuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kahvaltı çok önemli

“Çocukların sağlıklı ve düzenli bir beslenme düzeni oluşturması, büyüme ve gelişmelerinin yanı sıra okul başarıları için de gereklidir” diyen Seher Dallı, “Yetersiz beslenme, çocukların okul başarısını da olumsuz etkilemektedir. Okulların açılmasıyla birlikte, çocuklar günün büyük kısmını okulda geçirmeye başlar. Bu nedenle, okul öncesi kahvaltı ve okuldaki öğünlerinin yeterli olması ve besin kalitesi çok önemlidir. Sabahları okula gitmeden önce kahvaltı yapmak hem fiziksel hem de zihinsel performansı olumlu etkilemektedir. Yapılan çalışmalar, okula gitmeden önce kahvaltı yapan çocukların okul saatleri sırasında yapmayanlara göre daha iyi konsantre olabildiğini göstermektedir. Özellikle protein ve kompleks karbonhidratları bir arada bulunduran kahvaltılar, okul başarısını gün boyunca artırmakta etkilidir. Mesela 1 adet haşlanmış yumurta + tam buğdaydan kaşarlı tost veya menemen-omlet + kızarmış çavdar ekmeğini bu noktada örnek gösterebiliriz” dedi.

Çocukların beslenme çantasında öğle yemeği olarak neler olabilir?

Diyetisyen Seher Dallı, öğle yemeği için çocukların beslenme çantasına konabilecek besinlere de değinerek, “Çocuklara tüketebilecekleri beslenme çantası hazırlamak önemlidir. Bu nedenle, öncelikle her besin grubunda çocuğun severek ve isteyerek tüketeceği alternatifler sorgulanmalı, hatta mutfak sürecinde çocukla beraber bulunup, beslenme çantasının beraber hazırlanması avantaj oluşturacaktır. Örnek vermek gerekirse; beyaz peynirli sandviç, kısır, mercimek köftesi, tam buğday lavaştan kaşarlı ve domatesli dürüm, sebzeli esmer makarna, hamburger (ev yapımı köfte ile), simit (arasına peynir + domates) konulabilir. Ayrıca içecek olarak da okul kantinlerinde satılan kola, gazoz, meyve suyu, ice tea gibi şekerli içeceklerin yerine; süt, ayran, sade soda veya ev yapımı kızılcık-vişne suyu konulması doğru olacaktır. Tüm bunların yanında ara öğün olarak, hurma + ceviz, meyve + süt, ev yapımı meyveli kek + süt, fındık + badem + leblebi +ayran da sağlıklı bir tercih olacaktır” ifadelerini kullandı.

Çocukların bilinçlendirilmesi gerekli

Uzman Diyetisyen Seher Dallı ayrıca, yiyeceklerin besin değerleri ile alakalı çocukların yeterli ve dengeli beslenme hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğinin de önemle altını çizerek, “Çünkü çocuklar evden uzak oldukları için besin seçimleri konusunda aile dışındaki bireyler de etkili olabilir, beslenme çantaları yerine kantinden sağlıksız abur cubur seçebilirler. Bunlarla birlikte derslerin yoğun olması bahane edilmeyerek, çocuklar için hareketli yaşam devam ettirilmelidir. Çocukların sevdiği sporlara mutlaka zaman ayrılmalıdır” açıklamalarında bulundu.

###