Skip to main content

  • Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erşar Evren Koç, sağlıklı duymanın ve seslere anlam vermenin yaşamsal öneminin altını çizerek, işitme kaybının dereceleri ve nedenleri hakkında uzman bilgilerini paylaştı. Dr. Koç, “Unutmayın, duymak hayatın ta kendisi” diyerek, işitme kaybının hafife alınmaması konusunda uyarıda bulundu.

Bursa, 30.03.2016 – Enerji dolu ve kaliteli bir yaşam için beş duyu organımızın sağlıklı çalışması oldukça önemli. Çünkü her duyu organımız hayati bir önem taşıyor. Bunlardan biri de işitme duyumuz… Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erşar Evren Koç, işitme kaybı üzerine uzman bilgilerini ve işitme kaybı belirtileriyle ilgili ipuçlarını paylaştı.

Op. Dr. Erşar Evren Koç, işitme kaybının birçok nedeni olabileceğini belirterek, bunların birçoğunun da çözümünün var olduğunu söyledi.

İşitme kaybı üzerine bilgilerini aktaran Dr. Koç şunları söyledi: “İşitme kaybı olan kimseler, bir konuşmayı takip ederken bile gereğinden fazla çaba sarf eder. Bu kişiyi hem çok zorlar, hem de izole eder. İşitme kayıpları kulağın bir veya birkaç yerinde bulunan hasardan meydana gelebilir. Örneklendirecek olursak, dış kulak kaynaklı kayıplarda, dış kulak enfeksiyonu veya kulak kirinin kanal içinde tıkanmaya neden olması sonucu meydana gelir. Çözümü oldukça basittir. Orta kulak kaynaklı kayıplarda; enfeksiyon, kulak zarı arkasında sıvı birikimi, kulak zarı delikleri ve orta kulak kemikçiklerinde katılaşma en sık rastlanan nedenlerdir. Dış ve orta kulak problemleri medikal veya cerrahi yolla etkili bir biçimde düzeltilebilir. Eğer bu mümkün değilse, kalıcı işitme kaybı işitme cihazları önerilir. İç kulak kayıpları ise, genellikle yaşa bağlıdır. Ancak şiddetli gürültü, bazı ilaçlar veya kafatası kırıkları kişilerin işitmelerini olumsuz yönde etkileyebilir. İç kulağa bağlı işitme kayıpları genellikle medikal olarak tedavi edilemez; ancak işitme cihazı kullanımıyla kişilerin işitmesi düzeltilebilmektedir.”

Konuşmalar Anlamsızlaşıyorsa Dikkat Edin!

İşitme kaybı düzeyinin nasıl derecelendirdiği hakkında da bilgi veren Op. Dr. Erşar Evren Koç, “Eğer kişi, düşük volümlü sesleri duyamıyor, gürültülü ortamlarda konuşmayı anlama seviyesi düşüyorsa hafif derecede işitme kaybı mevcut diyebiliriz. Orta dereceli işitme kaybında kişi, düşük ve orta seviyedeki sesleri duyamaz ve gürültülü ortamlarda konuşmaları anlamakta zorlanır. İleri derecede işitme kaybında ise, kişinin konuşma sesleri yükselir ve grup içindeki konuşmaları anlamak için yoğun çaba verilir. Son aşama olarak, çok ileri derecede işitme kaybında, bazı çok yüksek sesler duyulabilir; ancak işitme cihazı olmadan kişinin konuşmalara katılması imkânsızdır” diye konuştu.

Doktora Başvurmak İçin Geç Kalmayın

Dr. Koç, son olarak; “İşitme kaybı yaşayan kişiler birçok sorunla karşılaşır. Konuşmalar, toplantılar, sözlü iletişim artık yoğun çaba sarf ettiren etkinlikler haline gelir. Kişi, sosyal hayattan çekilmeye başlar ve kendini izole eder. Hayat kaliteleri gözle görülür biçimde hızlıca düşer. Bu nedenle, işitme zorluğu çektiğinizi anladığınız noktada bir doktora başvurmakta asla gecikmeyin. Unutmayın ki, duymak hayatın ta kendisidir” açıklamalarında bulundu.