Skip to main content

  • Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi, “Yeni İstihdam ve Teşvik Paketi” çalışmaları doğrultusunda, İŞKUR tarafından işsizlerin istihdama katılmasına yönelik başlatılan ve programa katılanlara, aylık olarak net asgari ücret ödemesinin yapılacağı “İşbaşı Eğitim Programı” ile ilgili, DOSABSİAD işbirliğiyle çok önemli bir organizasyona imza attı.

Bursa, 15.05.2015 – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi, Bursa’daki ve ülkemizdeki işsizlerin, istihdama katılmasına yönelik gerçekleştirdiği başarılı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek, bu alanda önemli bir adım attı.

PERYÖN son olarak, DOSABSİAD işbirliğiyle gerçekleştirdiği seminer doğrultusunda, İŞKUR Bursa Bölge Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Ahmet Canımova’yu konuk ederken, organizasyonda Canımova, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından, işsizlerin mesleki deneyimlerinin arttırılması ve teorik bilgilerinin de uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik başlatılan, “İşbaşı Eğitim Programları” hakkında katılımcılara detaylı bilgiler aktardı.

DOSABSİAD Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde yaklaşık 100 katılımcı yer alırken, programın açılışında konuşan PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Öneyman, İŞKUR tarafından başlatılan İşbaşı Eğitim Programı’nın, işsizlerin istihdama katkısı açısından son derece önemli bir çalışma olduğunu vurgulayarak, bu seminer sayesinde, istihdama yönelik önemli faydalar sağlanacağına inandığını söyledi.

Öneyman’ın ardından sözü, İŞKUR Bursa Şube Müdürü Ahmet Canımova aldı. İŞKUR Yönetim Kurulu’nun 10 Nisan 2015 tarihli kararı ile birlikte, İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına, programa devam ettikleri her fiili gün için ödenen 25 TL katılımcı zaruri giderin 36,50 TL’ye yükseltildiğini belirten Canımova, “İşbaşı eğitim programı katılımcıları, bir ay içerisinde programa 26 gün boyunca devam ederlerse, net asgari ücrete eşit olarak 949 TL alacaklar” dedi.

“İşverenlere Teşvik Müjdesi”

 “6645 sayılı yasa ile sağlanan istihdam teşvikleri“ başlıklı seminerde Canımova, İşbaşı Eğitim Programı sonunda, katılımcıları istihdam eden işverenlerin, 48 aya kadar sigorta prim teşvikinden faydalanabileceğini söyleyerek, işverenlerin bu programdan faydalanarak istihdamın artmasına katkıda bulunmaları, işsizlerin de programa katılımının artması çağrısında bulundu.

“Zirveye Davet Çağrısı”

İnteraktif bir şekilde gerçekleşerek, katılımcıların merak ettikleri soruları yöneltme fırsatı bulduğu seminerin sonunda, PERYÖN adına Yönetim Kurulu Başkanı Levent Özçengel ve Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Öneyman, değerli paylaşımlarından ötürü İŞKUR Bursa Şube Müdürü Ahmet Canımova’ya teşekkür plaketi sunarken, PERYÖN tarafından 21-22 Mayıs tarihleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ve insan kaynakları alanında, Bursa’nın en büyük organizasyonlarından biri olan 13. İK Zirvesi’nde, İŞKUR’ dan katılım sözü aldı.

Organizasyonda, DOSABSİAD adına Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Moral’de katılımcılara destek verdi.