• Alüminyum sektöründe ülkemizin en önemli üreticileri arasında yer alan PMS Alüminyum, ‘Geleceğe deneyim katıyoruz’ sloganı ile büyüme yolculuğuna devam ediyor.

  • Sektörde yerli ve milli üretimin öncüsü firma, Karacabey’de yapım çalışmaları süren ve tamamlandığında Türkiye’nin ileri teknoloji hedeflerine güç katacak yeni nesil sanayi bölgesi TEKNOSAB’da inşa etmeyi planladığı 4. fabrikasında hafriyat çalışmalarına başladı.

  • PMS Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Merve Önsever Çağlayan, yeni fabrikanın 100 dönüm arazi üzerine 50 milyon Euro yatırımla inşa edileceğini belirterek, fabrikada müşterilerin isteklerine en doğru çözümler sunacak, son teknolojik cihazlar ve üretim hatlarının yer alacağını söyledi.

Bursa, 06.05.2021 – Alüminyum sektöründe 1988 yılından beri üretim yapan ve sektörün Türkiye’deki en önemli üreticileri arasında yer alan PMS Alüminyum, yeni yatırımlarla birlikte hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.

PMS Alüminyum, Bursa’nın Karacabey ilçesinde yapım çalışmaları süren ve tamamlandığında 40 milyar dolar ihracat ile ülkemizin gelecek hedeflerine büyük katkı sağlaması beklenen Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’nde (TEKNOSAB), 100 dönüm arazi üzerine 50 milyon Euro yatırımla inşa edilecek yeni fabrikasında hafriyat çalışmalarına başladı.

İnşaat, otomotiv, raylı sistemler, savunma sanayi, beyaz eşya, makine sanayi, elektrik elektronik, solar enerji ve ses yalıtım sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini belirten PMS Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Merve Önsever Çağlayan, yıllık toplam 60 bin ton ekstrüzyon profil ve yassı mamul üretim kapasitesi ile çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Çağlayan, 45 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade ederek, “Gelişen teknolojiyi yakından takip ediyor, kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda üretim yapıyor ve dünyanın her yerinde son derece başarılı çalışmalara imza atıyoruz” dedi.

100 dönüm arazi üzerine kurulacak

‘Geleceğe deneyim katıyoruz’ sloganı ile hızla büyümeye devam ettiklerinin altını çizen Çağlayan, TEKNOSAB’ın hem Bursa ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak devasa bir proje olduğunu kaydederken, bölgede inşa etmeyi hedefledikleri fabrika için hafriyat çalışmalarına başladıklarını söyledi.

TEKNOSAB’daki fabrikaya ilk kazıyı attıklarını dile getiren Çağlayan, “TEKNOSAB’da 50 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçireceğimiz fabrikada, tam entegre üretim yapısına sahip olacağız. 100 dönüm arazi üzerine kurulacak olan 4. fabrikamızı, etap etap inşa edeceğiz. İlk etapta 54.000 metrekare açık, 42.000 metrekare kapalı olan kısmını aralık ayı içerisinde devreye almayı planlıyoruz. Fabrikamızda AR-GE Merkezi kuracağız. Bu yatırımımızla birlikte, tüm üretim süreçlerimizi en modern teknolojiyle beslemeyi hedefliyoruz. Başlangıç aşamasında fabrikamıza 4 bin tonluk pres kuruyoruz” dedi.   

İlk pres için dünya devi Danieli Breda firması ile güçlü bir iş birliği yaptıklarını ve bu birliktelik ile yüksek magnezyumlu alaşımları üreteceklerini belirten Çağlayan, fabrikada müşterilerin isteklerine en doğru çözümler sunacak son teknolojik cihazlar ve üretim hatlarının yer alacağını kaydetti.

Tasarım ve AR-GE gücümüzü artıracağız

Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan bir pres yatırımını hayata geçireceklerine dikkat çeken Çağlayan, “Mühendislik tecrübemiz ve ekstrüzyon bilgi birikimimiz ile çok başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Yeni
fabrikamızla birlikte tasarım ve AR-GE gücümüzü artıracağız. PMS Alüminyum olarak, geçmişten gelen tecrübeli ve güçlü yapımız, geniş ürün gamımız ile ülkemize katkı sağlıyor ve geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu. 

Yerli ve milli üretim önceliğiyle hareket ettiklerini ifade eden Çağlayan, sürekli gelişim prensibiyle üretmeye ve farklı sektörlerin alüminyum ihtiyaçlarını en kaliteli şekilde karşılamaya devam edeceklerini kaydetti.

###