Skip to main content
  • Özel Esentepe Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mücahit Kabar, prostat kanserinin erkeklerin korkulu rüyası olduğunu belirterek, yapılacak biyopsi ile hastalığın erken dönemde teşhis edilebileceğini söyledi. Kabar, kısa sürede ve acısız bir şekilde işlemin yapılabildiğini ifade ederek, 45 yaş üstü erkeklerin senede bir kere üroloji polikliniğinde prostat muayenesi olmaları tavsiyesinde bulundu.

Bursa, 26.03.2019 – Prostat biyopsisi, prostat kanseri tanısının kesinleştirilmesine yardımcı olan bir işlemdir. Günümüzde ultrason eşliğinde ve sedasyon anestezi altında yapıldığı için hastada herhangi bir ağrıya neden olmaz.

Prostat biyopsisi hakkında açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mücahit Kabar, işlemin rektal muayenede anormal kitlesi ya da sertliği olan ve yüksek PSA değerleri çıkan erkeklere yapıldığını söyledi.

Kabar, PSA testi ve prostat muayenesi sonucunda biyopsi yapılıp yapılmayacağına karar verildiğini belirterek, “Biyopsi ile prostat kanseri var ise erken tanı şansı yakalanmış oluyor. İşlemde ucunda biyopsi iğnesi bulunan ultrason cihazı kullanılıyor. Bu ultrason cihazı yardımıyla prostat görüntüleniyor. Prostata lokal anestezi uygulanıyor ve ardından özel bir iğne ile prostattan küçük doku parçaları alınıyor” dedi. Günümüzde tıp alanında büyük gelişim yaşandığını, buna bağlı olarak kısa sürede ve acısız operasyonların yapılabildiğini ifade eden Kabar, prostat biyopsisinin de ultrason eşliğinde ve sedasyon anestezi altında yapıldığını ve hastada herhangi bir ağrıya neden olmadığına dikkat çekti.

Yaklaşık 15 dakika sürüyor

Biyopsinin yaklaşık 15 dakika sürdüğünü dile getiren Kabar, “İşlemden önce kullanılan ilaçlar mutlaka doktora bildirilmeli. Çünkü prostat biyopsisinden yaklaşık bir hafta önce kan sulandırıcı gibi ilaçların kesilmesi gerekiyor. Kalp kapağı hastalığı, kalp üfürümü, romatizmal ateş gibi hastalıkları olanlar da aynı şekilde rahatsızlıklarını belirtmeli. Çünkü doktor hastalık öyküsüne göre gerekli testleri yapacak ve ilaçların ne zaman kesilmesi gerektiğini iletecektir” diye konuştu.

Biyopsi ile alınan parçaların patolojik olarak incelenmesi sonucu kanser hücrelerinin tespit edilmesi ile prostat kanseri tanısı konulduğunu belirten Kabar, kanser tanısı konulduktan sonra gerekli tedavi yönteminin hastaya anlatılacağını kaydetti.

Ağır egzersiz yapılmamalı

Prostat biyopsisi sonrasında bazı kişilerde idrarda kan görülebileceğini ifade eden Op. Dr. Mücahit Kabar, “Ayrıca makatta hafif kanama yaşanabilir. Bunlar genellikle 1-2 gün içinde kaybolur. Aşırı kanama durumunda doktora başvurulması gerekiyor. Biyopsiden sonra ilk günlerde ağır egzersizler yapılmamalı” dedi. Kabar, 45 yaş üstü olan erkeklerin senede bir kere üroloji polikliniğinde prostat muayenesi olmaları gerektiğini ifade ederek, ailesinde prostat kanseri öyküsü olanların ise daha erken doktor kontrolüne gitmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

###