Skip to main content
  • Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Engin Korkmazer, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olan ve Türkiye’de her gün, ortalama 4 kadına teşhisi konulan rahim ağzı kanserine ilişkin bilgiler verdi. Dr. Korkmazer, düzenli şekilde yapılan tarama testleri ile kansere neden olan durumların erkenden tespit edilerek, kanser oluşmadan gerekli tedavinin yapılabildiğini ve bu sayede de tedavideki başarı yüzdesinin arttığını söyledi.

Bursa, 17.04.2020 – Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, her yıl dünya genelinde 500 binin üzerinde kadına, rahim ağzı kanseri tanısı konuyor ve bunların yarısına yakını da ne yazık ki yaşamını yitiriyor.

Hal böyleyken, son yıllarda teknolojide olduğu gibi tıp alanında da ciddi mesafeler kat edilmesi sayesinde, smear testi/ PAP test gibi kullanılmakta olan etkin tarama programları ile özellikle gelişmiş ülkelerde, rahim ağzı kanseri görülme sıklığında ve bu kansere bağlı ölüm oranlarında, önemli miktarda azalmalar sağlanmıştır.

Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Engin Korkmazer, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olan ve Türkiye’de her gün, ortalama 4 kadına teşhisi konulan rahim ağzı kanserine ilişkin bilgiler verdi.

Dr. Korkmazer, düzenli şekilde yapılan tarama testleri ile kansere neden olan durumların erkenden tespit edilerek, kanser oluşmadan gerekli tedavinin yapılabildiğini ve bu sayede de tedavideki başarı yüzdesinin arttığını söyledi.

Düzenli tarama yaptırılması gerekiyor

Rahim ağzının, rahmin doğum esnasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan kısmı olduğunu belirten Doç. Dr. Engin Korkmazer; “Rahim ağzı (serviks) kanseri, rahim ağzındaki anormal hücrelerin bölünmesi ve kontrol dışı artışıyla meydana gelen, ölümle de sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalıktır. Bu hastalıktan dolayı yaşanan ölümlerin yüzde 80’den fazlası, yeterli rahim ağzı kanser taraması programlarının bulunmadığı ülkelerde görülmektedir. Hastalığa erken dönemde tanı konulması durumunda, çok sayıda yaşam kurtarılabilmektedir.  Herhangi bir belirti olmasa dahi tüm kadınların, düzenli olarak yılda bir kez bu taramaları yaptırmaları faydalı olacaktır. Bu sayede, rahim ağzı kısmında bulunan doku ve hücrelerdeki anormal değişimler erken evrede yakalamak ve kansere dönüşmeden tedavi etmek mümkün olacaktır” dedi.

Risk faktörleri iyi saptanmalı

Serviks kanseri olarak da bilinen rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasında; genetik geçiş, yaşam tarzı ve çeşitli virüslerin rol oynayabildiğini aktaran Dr. Engin Korkmazer, “Bu hastalıkta erken teşhis, risk faktörlerinin iyi saptanması, düzenli kontrol ve farkındalığın artması ile tedavideki başarı da artış gösteriyor. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsü, özellikle erken yaşta evlenenlerde, çok eşli kişiler veya günde bir paket ve üzerinde sigara içenlerde riski artırmaktadır. Düzenli uygulanan servikal tarama rahim ağzı kanserine karşı alınan en iyi koruma yöntemlerinden biridir” ifadelerini kullandı.

###