·  Ramazan ayında beslenme yöntemleriyle ilgili bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi’nden Diyetisyen Seher Dallı, sağlıklı bir birey için bu dönemde tutulan oruçların etkisiyle uzun süreli aç kalmanın, vücudu olumlu yönde etkilediğini belirtti.

·   Diyetisyen Seher Dallı, sahurda kilo kontrolü sağlamak için kahvaltının tercih edilmesi gerektiğini ifade ederek, iftarda ağır yemekler yenilmemesini ve iftardan 1 saat önce veya 1 saat sonra, yürüyüş ve hafif egzersizlerin yapılmasını önerdi.

Bursa, 14.05.2018 – Oruç tutulan saatler vücut için bir dinlenme süresidir. Normalde sürekli besin tüketildiği zaman insülin hormonu devreye giriyor ama uzun bir süre aç kalındığında, bu hormon terbiye edilmiş oluyor.

Ramazan ayında sağlıklı beslenme yöntemleriyle ilgili bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi’nden Diyetisyen Seher Dallı, bu dönemde tutulan oruçlar boyunca aç kalmanın, vücudu olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Kiși sağlıklı ise oruç tutmanın sağlık açısından bir sorun olușturmayacağını, hatta olumlu etkiye sahip olacağını belirten Dallı, organ yetmezliği olan hastalara, hamilelere ve yetişme çağında olan çocuklara, oruç tutmanın tavsiye edilmediğini kaydetti.

Su tüketimi iftar ve sahur arasına yayılmalı

Oruç süresi boyunca tek dezavantajın su tüketilememesi olduğunu aktaran Dallı, gerekli su ihtiyacının iftar ve sahur arası karșılanmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Günlük en az 2 litre olan su ihtiyacımızı, yalnızca iftar veya sahurda hızlıca tüketmemek gerekir. Onun yerine, su tüketimini iftar ve sahur arasına yaymak gerekir” dedi.

Sahurda kahvaltı önemli

Sahurda kilo kontrolü sağlamak için kahvaltının tercih edilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Seher Dallı, aynı zamanda protein alımının da artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Sahurda yumurta, peynir, süt, söğüş tabağı ve beyaz ekmek yerine de tam buğday veya çavdar ekmeği tüketimini öneren Dallı, protein ve lif yönünden zengin beslenmenin doygunluğu artırdığını vurguladı.

İftarda ağır yemekler yenmemeli

İftara 2 kuru kayısı veya hurmayla bașlayıp, ardından bir kase çorba içmeyi öneren Dallı, hazımsızlık problemi yaşamamak ve porsiyon kontrolünü sağlamak için çorbayı içtikten sonra, 10 dakika bekleyip ana yemeğe geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Dallı, ana yemeklerde, kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemlerinden uzak durulup, kıymalı sebze yemeği veya az yağlı et/tavuk/köfte tüketiminin yanında, haşlama/fırın sebzelerinin birlikte alınması gibi protein ve sebzenin birleştirilmesinin, sağlık açısından daha avantajlı olduğu belirtti.

Dallı ayrıca nohut, mercimek gibi bitkisel protein ve lif içeren yemeklere de haftada 2 defa yer verilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Spor faydalı olacaktır

Ramazan ayında sporun önemini de vurgulayan Diyetisyen Seher Dallı, iftardan 1 saat önce veya 1 saat sonra yürüyüş ve hafif egzersizlerin yapılmasını önerdi.

Son olarak, Ramazan ayında doğru beslenildiğinde kilo vermenin mümkün olduğunu vurgulayan Dallı, “Ramazan ayında kilo alınıyorsa, beslenme tarzı sorgulanmalıdır” açıklamasında bulundu.