Skip to main content

·         Yüksek riskli gebelik hakkında açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Özgür Akkurt, “Bu tür hamilelikler, bazı şartlarda anne adayının ve anne karnındaki bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle, riskli ve yüksek riskli hamileliklerin, perinatoloji uzmanı tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir” dedi.

Bursa, 06.05.2019 – Hamileliklerin birçoğu genel olarak sorunsuz bir şekilde ilerler ve sağlıklı bebek dünyaya gelir. Ancak bazı hamileliklerde başlangıç aşamasında ya da ilerleyen dönemlerde anne, bebek veya her ikisinin sağlığını tehdit eden sıkıntılar meydana gelebilir. Bu tür hamileliklere genel olarak, ‘riskli gebelik’ tanımı kullanılır.  

Riskli ve yüksek riskli gebelik hakkında açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Özgür Akkurt, öncesi veya sonrasında sağlık açısından sıkıntıların oluştuğu gebeliklere, yüksek riskli gebelik denildiğini söyledi.

Yüksek riskli gebelik takibinin, normal gebelik takibine göre farklılıklar gösterebileceğini ifade eden Akkurt, “Bu tür hamilelikler, bazı şartlarda anne adayının ve anne karnındaki bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Hatta bunun yanında hayatlarını da riske atabilir. Bu nedenle, riskli ve yüksek riskli hamileliklerin perinatoloji uzmanı tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir” dedi. Akkurt, gebelikte yaşanabilecek olağan dışı bir durumun uzmanlar tarafından tespit edilebildiğini dile getirerek, çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemlerinin uygulandığını kaydetti.

Gebelik öncesi kontrol önemli

Tüm gebeliklerde ikili-üçlü test, gebelik diyabeti, ultrason gibi rutin taramaların yapıldığını belirten Akkurt, “Anne ve bebek açısından risk varsa yapılan rutin taramalarda ortaya çıkar. Bu aşamada gebelik bir perinatoloji uzmanı tarafından takip edilir. Ardından riskli gebeliklere özel taramalar, test ve tedaviler gerçekleştirilir. Bu şekilde hem anne adayı hem de bebek alanında uzmanlar tarafından yakın takipte olur” diye konuştu.

Anne adayının 18 yaş altı ve 35 yaş üstü olduğu gebelikler, aşırı kilolu ya da aşırı zayıf hamileler, geçirilen ameliyatlar, akraba evliliği, kalp, tansiyon, sara gibi hastalıklara sahip hamilelerin riskli gebelik sınıfına girdiğini ifade eden Akkurt, gebelik öncesi kontrollerin yapılmasında fayda olduğuna dikkat çekti.

Sigara ve alkolden uzak durulmalı

Yüksek riskli gebelik gelişmesinin çoğu zaman tahmin edilemeyen ve önceden önlem alınamayan bir durum olduğunu belirten Op. Dr. Özgür Akkurt, şunları kaydetti: “Ancak sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli spor yapmak, doğru beslenmeye özen göstermek, normal kilo sınırlarını korumaya çalışmak, doktor onayı olmadan hiçbir ilacı kullanmamak ve gebelik öncesinden başlayarak doğuma kadar düzenli bir şekilde doktor takiplerine özen göstermek, bu konuda alınabilecek bazı önlemler arasında yer almaktadır. Sağlıklı olmak da riskli gebeliklerden korunmanın ilk ve en önemli şartıdır. Diğer yandan, iyi bir gebelik takibinin potansiyel risklerin belirlenmesinde büyük rol oynadığı unutulmamalı.”

###