Skip to main content

· Genellikle yapısal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çocukların kalbindeki bazı sorunların, uzun yıllar belirti vermeyebildiğine dikkat çeken Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Mehmet Taha Kökbıyık, özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte, çocukların daha hareketli bir yaşam sürmelerinden kaynaklı; dengesiz beslenme, sıvı ve tuz kaybının arttığının altını çizerken, çocukların sıcak havalarda günde en az 2-3 litre sıvı tüketmesinin önemine vurgu yaparak, ebeveynlere bu yönde çağrıda bulundu.

Bursa, 03.08.2016 – Çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bölümünü, doğumsal kalp hastalıkları oluştururken, özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklar çok daha hareketli bir hale büründükleri için eğer kalplerinde bir sorun varsa, bu durum daha kolay anlaşılabilmektedir.

Genellikle, yapısal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çocukların kalbindeki bazı sorunlar uzun yıllar belirti vermeyebilirken, özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda dengesiz beslenme, sıvı ve tuz kaybı da arttığı için ebeveynlerin bu dönemde çocuklarının her hareketini dikkatle takip etmesi gerekiyor.

Özellikle kalp hastası olan çocukların, sıcak havalara karşı daha duyarlı olduğunu kaydeden Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Mehmet Taha Kökbıyık; “Kalp hastası çocuklar sıcak havalarda sıvı kaybına daha duyarlıdır. Bu çocuklar çok fazla güneşe maruz kaldıkları zaman baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma ve bayılma gibi belirtiler gösterebiliyor. Bu yüzden sıcak havalarda çocukların, günde en az 2-3 litre sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Vücutta hava akımına izin veren uygun kıyafetler giymeleri, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları, güneşin zararlı etkilerinden korunmaları için de şapka ve gözlük kullanmaları, ayrıca kontrollü bir şekilde spor yapmaları faydalı olacaktır” dedi.

Çocuğunuzu Sıcak Ortamlardan Koruyun

Hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz aylarında, çocuklarda terleme ve buharlaşmadan ötürü tuz ve su kaybının arttığına vurgu yapan Dr. Kökbıyık; ”Aşırı sıcak havalarda kronik böbrek, kalp, hipertansiyon ve şeker hastası olan çocukların, sıvı tüketimine ve beslenmesine mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca, çocukların içinde bulundukları ortam mutlaka serin olmalı ve mümkünse havalandırma kullanılmalıdır. Kalp hastası çocukların bu tür havalarda, hava akımının olmadığı kapalı ortamlarda uzun süre kalmamalarına özen gösterilmelidir. Hafif yiyecekler tercih edilmeli, enerji ihtiyacını karşılamak için de düzenli beslenmeye teşvik edilmelidir. Eğer egzersiz sırasında çocukta baş dönmesi, çarpıntı, nefes almada zorluk, baygınlık hali, renkte solma veya morarma, vücudun soğuk hissedilmesi gibi durumlar ortaya çıkıyorsa mutlaka dikkatli olunmalı ve çocuk dinlendirilmelidir. Bu belirtiler kısa süre içerisinde düzelmiyorsa ve çocuk daha da kötüleşiyorsa, vakit kaybetmeden doktora götürülmelidir” ifadelerini kullandı.