• Özel Esentepe Hastanesi Dâhiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Salim Çınar, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sigara bağımlılığının zararlarıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

 

  • Dr. Salim Çınar, ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin civarında insanın sigara ve sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini anımsatarak, özellikle sigara kullanan bireyleri bekleyen ‘gizli tehlike’ rolündeki KOAH hastalığına dikkat çekti.

Bursa, 09.02.2018 – Sigara kullanımı, günümüz dünyasında toplum sağlığını tehdit eden en önemli sağlık sorunlarından biri olarak kabul ediliyor.

Başta akciğer, ağız, pankreas olmak üzere, birçok kanser türünün en önemli nedeni olarak gösterilen sigara, insan vücudundaki neredeyse tüm organlara olumsuz yönde etki ederken, ilerleyen evrelerde farklı hastalıkları da tetikleyebiliyor.

Özel Esentepe Hastanesi Dâhiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Salim Çınar, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sigara bağımlılığının zararlarıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

Dr. Salim Çınar, ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin civarında insanın sigara ve sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini anımsatarak, özellikle sigara kullanan bireyleri bekleyen ‘gizli tehlike’ rolündeki KOAH hastalığına dikkat çekti.

Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Dr. Salim Çınar, sigara ve alkolün bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan etkilerine vurgu yaptı.

Öksürük, nefes darlığı gibi belirtileri var

Özellikle sigara kullanmanın KOAH hastalığını tetiklediğini vurgulayan Dr. Çınar; “KOAH bir akciğer hastalığıdır. Etkin biçimde sigara kullanımı KOAH hastalığını tetikler. Öksürük, soluk darlığı, hırıltılı solunum gibi belirtileri vardır. KOAH hava yollarını daraltır ve akciğerlere daha az hava girmesine neden olur. Sigaradan uzak durmak, çevresel ve mesleki sigaraya maruz kalmanın kontrolünün yapılması, bu hastalığı büyük ölçüde önler. Sigara kullanımı, bireysel olduğu kadar toplum sağlığı açısından önemli bir sorundur” dedi.

Beynin başka şeylerle oyalanması gerekiyor

Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenlere değinen Dr. Salim Çınar; “Sigara tansiyonu, kalp hızını, vücut hareketlerini hızlandırıyor. Mide ve bağırsak salgılarını artırıyor. İdrara çıkma isteğini artırıyor. Yani kısaca sigara uyarıcıdır. Sigarayı bırakmak için öncelikle gerekli hazırlık yapılmalı. İlk olarak buna beyinde başlayacak ve kendinize bir tarih belirleyeceksiniz. Bırakma esnasında sporla ilgilenebilir, çerez, çikolata (bitter) gibi aperatifler tüketilebilir, sosyal hayata daha aktif şekilde yönelebilir yani beyninizi başka şeylerle oyalamanız gerekmektedir” diye konuştu.

Erken tanı çok önemli

Son olarak, ülkemizde 3 milyondan fazla kişinin KOAH’lı olduğuna dikkat çeken Dr. Salim Çınar, insanların çok fazla önemsemediği bu sinsi hastalığa karşı, erken tanı ve müdahalenin önemli sonuçlar ortaya çıkardığını kaydederek, herhangi bir şikâyet görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

###