Skip to main content

·    Meme kanseri tedavisinde takviye gıdaların etkili olmadığını ifade eden Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, taze gıda tüketiminin kansere bağlı ölümleri azalttığına dikkat çekti.

· Dr. Aydemir, “Gıdaların doğal olup işlenmemiş olması hem daha iyi hem de daha güvenlidir. Gıdayı takviyelerden değil yiyeceklerden almak, daha tavsiye edilebilirdir. Yeterli miktarda besin maddesinin takviye ürünlerinden değil taze yiyeceklerden alınması, kansere bağlı ölümleri azaltır.  Amerika’da 30.000 hasta üzerinde yapılmış bir çalışmayla bu bulgular gösterilmiştir” dedi.

Bursa, 31.10.2019 – Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, takviye gıdaların meme kanseri tedavisinde tek başına etkili olmadığını belirterek, taze gıda tüketiminin kansere bağlı ölümleri azalttığına dikkat çekti.

Bazı takviye gıdaların meme kanseri tedavisi ve bu alanda kullanılan ilaçlarla etkileşebildiğini aktaran Aydemir, “Bu takviye ürünler ilaç değildir ve yeterli denetim altında olmayabilir. Bu tür takviye ürünleri üreten firmaların ilaç üreten firmalar kadar yüksek standartlarla çalışma koşulu yoktur. Bunun doğal olması güvenli olması anlamına gelmez. Doğal olup işlenmemiş olması hem daha iyi hem de daha güvenlidir. Gıdayı takviyelerden değil yiyeceklerden almak daha tavsiye edilebilirdir. Gıdanın takviye ürünlerinden değil taze yiyeceklerden alınması kansere bağlı ölümleri azaltır. ABD Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin yetişkinler arasında ek besin alımı ile ölüm riski arasındaki ilişkinin de yer aldığı Nisan 2019 tarihli ve 30 bin kişinin üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre de bu bulgular gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser tipleri arasında yer aldığını ifade eden Aydemir, özellikle ilerleyen yaşla birlikte meme kanseri riskinin de arttığını söyledi. Aydemir, doğru beslenme ve yaşam şekliyle meme kanseri riskini azaltmanın mümkün olduğunu dile getirerek, “Erken teşhisin oldukça önemli olduğu meme kanserinde tedavi de fazlasıyla önemli. Burada kişilere büyük rol düşüyor. Meme kanseri tedavisinde beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli ve gerekirse beslenme tarzı yeniden düzenlenmeli” diye konuştu.

###