Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali büyük bir katılım ile yapıldı. Bu önemli organizasyonun Medya İlişkileri ve Etkinlik Yönetimi PRWEST tarafından yapıldı.

Festival kapsamında pek çok müzede eserleri sergilenen sanatçılar, tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde beş gün boyunca  el becerilerini ortaya koydu.

Sıcak cam uygulamalarının yer aldığı etkinlikte Çek Cumhuriyeti’nden Martin Janecky, İtalya’dan Pino Cherchi, ABD’den Paul De Somma ve İtalya’dan Davide Salvadore gibi dünya çapındaki cam sanatçıları yer aldı. Türkiye’den de Doç. Mustafa Ağatekin ile çeşm-i bülbül ustaları Kadir Dikmen ve Köksal Türker etkinliğe atölye çalışmalarıyla katkıda bulundu.

Türkiye’nin Murano’su Odunpazarı

Yapılan açılış töreninde konuşma yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı konuşmasında “Cam, son elli yıl içerisinde sanatsal çıtasını çok daha yükseklere çıkartarak ciddi bir gelişme gösterdi. Yüzyıllar boyunca heves ve istekle yakılan cam ocaklarında bu sanatı icra eden ustalar ocaklarının sönmemesini için dikkat, sabır ve beceri isteyen bu mesleği hiç bıkmadan usanmadan devam ettirdi. Bizler de Odunpazarı Belediyesi olarak bize bırakılan bu mirasa ve tarihsel sorumluluğu sahip çıkmak ve Eskişehir’i bir cam merkezi haline getirmek için daha önce gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla birlikte cam atölyelerinin kurulması, cam sanatı eğitimi verilmesi, uygulamalı girişimcilik çalışmaları ile önemli projeler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi. Sakallı, konuşmasında İtalya’nın Murano’su neyse Odunpazarıda Türkiye’nin Murano’su olduğunu ifade etti.

Festivale katılan yabancı sanatçılar hakkında

Martin Janecky :1980’de Çek Cumhuriyeti’nde doğan sanatçı, 13 yaşında cam fabrikasında çalışmaya başladı. 20 yaşında omulunu bitirmiş bir cam ustasıydı.. 21’den itibaren İşveç, Hollanda,ABD, Güney Afrika’da sanatçılarla çalıştı. 2006 Kaiser Vakfı Ödülü ve 2008 Salvador Dali Dünya Ödülü’ne değer görüldü.

Pino Cherchi: Çam ve metal heykeltraşı Pino Cherchi, bir sanatçı ve eğitimci olarak 26 yıldır cam ile uğraşıyor. Eserleri 16 yıldır Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa galerilerinde yer alıyor. Genellikle özel koleksiyoncular tarafından yaptırılan eserlerin yanı sıra, çeşitli kamu projelerinde de çalıştı. Her yıl düzenlenen On the Edge Sculpture Invitational’a 3 kez seçildi.Ayrıca, İtalya Trento’daki tarihi Collegiata Di Santa Maria Assunta Di Arco di Trento kilisesi ve Amerika Birlesik Devletleri Washington Eyaleti Vali Konağı vitraylarının restorasyon çalışmalarını yaptı.

Davide Salvadore : 1953 te İtalyanın Murano adasında camcı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi . Çok küçük yaşlarda dedesi Antonionun  önderliğinde camın inceliklerini öğrendi.Annesi Anna Mantoan ‘ın takı stüdyosunda (Lamp -Work) alevle çalışma yaparak boncuk üretmeye başladı . Roberta di Camerino, Yves Saint Laurent, Christian Dior, Swatch gibi ünlü moda evleri ile yaptığı ortak çalışmalar ona çalışma hayatında farklı yolların açılmasını sağladı .1987 de kendi inşa ettiği fırını ve  iki ortağı ile kurduğu “Campagnol e Salvadore”  stüdyosunda halen cam ustası olarak çalışan Salvadore,  Lamp-work ve fırın tekniklerini kullanarak camda yeni yollar denemektedir .

Paul De Somma: 1983 te küçük İtalya diye bilinen ;  günümüzde Brooklyn Kentsel Cam Merkezi nin bulunduğu bölgede New York Deneysel Cam Atölyesinde cam üflemeye başladı .1985 te NYEGW deki Dale Chihiuly ‘nin atölyesinde Dale’nin ustası Willam

Morris’in asistanı olarak ekibe katıldı.Halen Dale Chuhly için Putti ve deniz yaşamı konseptli heykeller  serisindeki parçaları üretmekte . 2000 yılından bu yana eşi ve ortağı sanatcı Marsha Blaker – DeSomma ile birlikte California Santa Cruz da kendi atölyesinde çalışıyor. Bağımsız heykel formalarının yanı sıra aydınlatma üretimi yapmaktadır.