· Ülkemizde yaygın görülen guatr hastalığının, tiroit bezlerinin anormal bir şekilde genişlemesi ile meydana geldiğini kaydeden Özel Esentepe Hastanesi Dâhiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Salim Çınar; beslenme şekli, genetik yatkınlık ve bazı hastalıkların guatr oluşumuna neden olabildiğini belirterek, daha çok kadınlarda görülen guatrın en önemli nedeninin ise vücuttaki iyot miktarının azalması olduğunu ifade etti.

Bursa,19.10.2017 – İnsan vücudunda bulunan tiroid bezi, boyun bölgesinde, nefes borusunun hemen önünde yer alan bir bezdir ve yaklaşık olarak 20 gram ağırlığındadır.

Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar, vücuttaki birçok metabolik olayda etkin şekilde görev alırken, tiroid bezinin iltihap ve kanser dışındaki bir nedenle büyümesine guatr denir.

Özellikle ülkemizde yaygın görülen guatr hastalığının, tiroit bezlerinin anormal bir şekilde genişlemesi ile meydana geldiğini kaydeden Özel Esentepe Hastanesi Dâhiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Salim Çınar; beslenme şekli, genetik yatkınlık ve bazı hastalıkların guatr oluşumuna neden olabildiğini belirterek, daha çok kadınlarda görülen guatrın en önemli nedeninin ise vücuttaki iyot miktarının azalması olduğunu ifade etti.

Boyunda Şişlik Görülmesi Guatr İşareti

“Guatr hastalığında genellikle ağrılı bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, aşırı büyüyen tiriod bezi yutkunmayı güçleştirebilir ve öksürüğe neden olabilir” diyen Dr. Salim Çınar; “Bazı hastalarda guatr günlük hayatı etkilemez ve tiroid bezindeki şişlik dışardan bakıldığında fark edilmez. Tiroid bezi çok fazla büyürse, boyunda meydana gelen şişlik guatra işaret eder. En sık görülen belirtisi bu şişliktir. Ancak bazı durumlarda guatr belirtileri sadece baş ağrısı ya da nedensiz kaşıntı olabilir. Kimi zaman ise hiçbir belirti dahi göstermeyebilir. Bunların dışında, kalp çarpıntısı, gözlerin şişmesi, titreme, ishal, mide bulantısı, kusma ve terleme gibi belirtileri de guatr belirtileri arasında gösterebiliriz” dedi.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın kanındaki serbest T3, serbest T4 ve TSH hormonlarının ölçümünün, tiroid bezinin çalışması hakkında bilgi verdiğini aktaran Dr. Çınar; “T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üstünde olması tiroid bezinin iyi çalışmadığını gösterir. Tiroid bezinin büyüklüğü ve nodül içerip içermediğini anlamak için tiroid ultrasonu tercih edilirken, nodülün sıcak veya soğukluğunun anlaşılması için de tiroid filmi yöntemi kullanılır. Sağlıklı ve doğru beslenmek için her tür minerali almak çok önemlidir. Bu yüzden, guatr hastalığında da sofra tuzuna eklenen iyotun yeterli miktarda alınması sayesinde, önemli ölçüde engellenme sağlanabilir. Hastalığın risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet ve sigara önem taşımaktadır. Bu yüzden sigaradan ve özellikle dumanından mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Sık sık hormon seviyelerini kontrol ettirmek ve ani değişimlerden kaçınmak da şart” açıklamalarında bulundu.